Hisse haczi ve paraya çevrilmesi
The Disraint and the cash of the share
- Tez No: 62448
- Danışmanlar: PROF. DR. EJDER YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 344
Özet
ÖZET Bu çalışmanın konusunu, borçlunun sahip bulunduğu bir şirket hissesi, iştirak halinde mülkiyet hissesi ve müşterek mülkiyet hissesinin haczi ve paraya çevrilmesi (satışı) oluşturmaktadır. Çalışmamda, iştirak halinde mülkiyet ilişkisinin bulunduğu, miras hisseleri (miras şirketi hisseleri) aile şirketi emvali hissesi, kan-koca mal ortaklığı rejimindeki hisse ve adi şirket hissesi ile müşterek mülkiyet hissesi ve şirket hisselerinden de kollektif şirket, adi komandit şirket, limitet şirket ve kooperatif şirket hisselerinin haczi ve paraya çevrilmesi incelenmiştir. Çalışma, icra hukukunun temel amaç ve ilkeleri ile cebri icra çeşitlerini açıklamaya yönelik giriş kısmı ile iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde yukarıda sayılan hisselerin haczinin yapılmasından önce; haciz talebi, haciz için yetkili icra dairesinin belirlenmesi ve hacze konu olabilecek mal ve haklara ilişkin konular incelenmiştir. Daha sonra tüm hisselerin ve buna bağlı mali haklar ile alacak haklarının haczi ayrı ayrı anlatılmıştır. Haczin yapılmasından sonra da her bir hissenin haczedihnesinin sonuçlan ayrı ayrı anlatılarak bu bölüm sonuçlandırılmıştır. İkinci bölümde, ilk önce haczedilen hisselerin paraya çevirme (satış) sürelerinin tespiti incelenmiştir. Daha sonra herbir hissenin hangi hükümlere göre satışının yapılacağı ve satış şeklinin tespitinde icra dairesinin ve İcra Tetkik Merciinin fonksiyonları üzerinde durulmuştur. Ayrı ayrı olarak da hisselerin satış işlemi anlatılmıştır, özellikle iştirak halinde mülkiyet hisselerinin doğru dan doğruya satılıp, satılamayacağı tartışılmış ve sonuçta, hem haczedilen his senin tamamının hem de belirli maldaki hissenin - teorik de olsa - satılabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Yine şirket hisselerinin satışının da (Ticaret Kanunumuzun hükümleri göz önünde bulundurularak) nasıl yapılacağı anlatılmıştır. Son olarak da müşterek mülkiyet hissesinin satışında, bu hissenin doğrudan doğruya satılması yanında, İcra İflas Kanunumuzun 121. maddesi hükümlerince satılıp, satılamayacağı konusu tartışılmıştır. Ve müşterek mülkiyet hissesinin satılmasının zor olduğu veya düşük bedelle satılmasının söz konusu olabileceği durumlarda, alacaklıya ortaklığın giderilmesi davası açma yetkisinin verilmesi ve ondan sonra müşterek mülkiyet payının satılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subject of this study is the distraint and the casj^ of the_share of a company, the joint ownership and the shares possessed by a debtor in a company, in case of a participation. In this study in case of participation in which there is a freehold relationship, inheritance shares; that is the shares of an inheritance company and a real estate shares of a family company are examined. It's also studied on the cashes and distraints of the shares (ordinary company shares) and in the system of husband and wife property corporation joint ownership shares and collective, commandite, ordinary commandite, limited and cooperative company shares. The study includes two chapters. The chapter examining basic principles and purposes of the execution law and the introduction chapter explaining the imperative execution types. In the first chapter, before the attachment of the shares, distraint claim, determination of the authorized execution office for the distraint and the topics related to the proporties and the rights which are subjected to the attachment are examined. Then, all the shares and the distraint of the financial rights and the creditor's rights are explained seperately in detail. After the distraints, this chapter is ended by explaning the results of the attachment of the every single share. In the second chapter, first, establishment of the periods of selling of distraint shares, is examined. Then, it is dwelled upon such topics; the functions of the execution office and the execution scrutiny reference and the question of every single share will be sold according to which authority. The selling of the shares is explained distinctly. It is especially discussed if freehold shares can be sold directly or not in the participation case. In conclusion, it's understood that both the whole of the attached share and the determined property shares can be sold theoretically. The methods of selling the shares of a partnership, by taking our Commercial Code into consideration, is explained in this chapter. For the last, in selling the joint ownership shares it's discussed if these shares can be sold directly or if they can be sold according to our Execution Bankruptcy Law, Sentence 121. As a result, it's understood that, it is necessary to give an authority to the creditor to suit in order the cancel the partnership and then to sell his own joint ownership share when it's understood to sell a joint ownership shares.