Meme kanserinde oksidatif stres belirteçleri
Oxidative stress markers in breast cancer
  1. Tez No: 624509
  2. Yazar: ÖZGE FENERCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GİRAY BOZKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
AMAÇ: Meme kanseri kadınlar arasında en sık görülen kanser olup, kadınlarda görülen tüm kanserlerin yaklaşık %30'unu oluşturmaktadır. Kansere bağlı ölümler içinde ise akciğer kanserinden sonra ikinci sırada yer almaktadır. Oksidatif stres, aşırı serbest radikal üretimi veya antioksidan savunma sisteminin yetersizliği ile oluşabilir. Serbest radikallerin birçok hastalığın patogenezinde ve özellikle kanser oluşumunda önemli role sahip olduğu düşünülmektedir. Endojen ve ekzojen antioksidanlar kansere neden olan serbest radikalleri nötralize ederek veya etkisini engelleyerek kanser gelişimini önleyebilmektedir. Bu çalışmada yeni tanı almış meme kanserli hastalarda ve sağlıklı kadınlarda Total Antioksidan Seviye (TAS), Total Oksidan Seviye (TOS), Oksidatif Stres İndeksi (OSİ) ve İskemi Modifiye Albumin (İMA) değerlerini karşılaştırmak amaçlandı. GEREÇ VE YÖNTEM: SBÜ Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde yeni tanı almış ve henüz tedavi almamış 106 meme kanseri hastası ve sağlıklı 30 kadın çalışmaya alındı. Serum TAS ve TOS düzeyleri spektrofotometrik yöntemle analiz edildi. Düzeltilmiş İMA (D-İMA) ve OSİ değerleri hesaplandı. Veriler SPSS 21.0 programında, Kikare, Student's t, ANOVA, Mann-Whitney U ve Kruskal Wallis testleri ile karşılaştırıldı. Parametreler arası ilişkilerin değerlendirilmesi için Pearson ve Spearman korelasyon analizi yapıldı. D-İMA ve OSİ için ROC eğrisi çizildi ve cut-off değerleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
OXIDATIVE STRESS MARKERS IN BREAST CANCER ABSTRACT AIM: Breast cancer is the most common cancer among women and constitutes approximately 30% of all cancers in women. It is the second most common cause of cancer-related deaths, after lung cancer. Oxidative stress can be caused by overproduction of free radical or deficiency of the antioxidant defense system. Free radicals are thought to play an important role in the pathogenesis of many diseases and especially in cancer formation. Endogenous and exogenous antioxidants can prevent cancer development by neutralizing or inhibiting the effects of free radicals that cause cancer. In this study, we aimed to compare Total Antioxidant Status (TAS), Total Oxidative Status (TOS), Oxidative Stress Index (OSI) and Ischemic Modified Albumin (IMA) levels in newly diagnosed breast cancer patients and healthy women. MATERIALS AND METHODS: Newly diagnosed 106 breast cancer patients at the HSU Bozyaka Training and Research Hospital General Surgery Clinic and 30 healthy women were included in the study. Serum levels of IMA, TAS, TOS were analyzed by spectrophotometric methods. Adjusted IMA (A-IMA) and OSI values were calculated. The data were compared by Chi-square, Student's t, ANOVA, Mann-Whitney U and Kruskal Wallis tests in the SPSS 21.0 program. Pearson and Spearman correlation tests were used to evaluate the inter-parameter relationships. The ROC curve for A-IMA and OSI was drawn and cut-off values were determined. The p-value less than 0.05 was accepted as significant.