Düşük over rezervli hastalarda büyüme hormonu adjuvan tedavisi kullanılmasının intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu siklus sonuçlarına etkisi
The effect of growth hormone adjuvant therapy on intracytoplasmic sperm injection cyclus results in patients with low over reserves
  1. Tez No: 624518
  2. Yazar: SARE DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE SENEM YÜCEL ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Çalışmaya infertilite nedeniyle IVF/ET kararı alınan hastalardan endikasyon o Grup A ve Grup B'de bazal demografik, klinik ve laboratuvar özelliklerin karşılaştırılması sonucunda gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark izlenmedi (p>0,05). Çalışmaya dahil edilen 71 hastanın bir kısmına 1 embriyo, bir kısmına 2 embriyo transfer edildi ve transfer edilen embriyo sayıları açısından gruplar arasında anlamlı fark izlenmedi (p=0,118). Embriyo kaliteleri açısından karşılaştırıldığında ise Grup B'de grade 1 ve grade 3 embriyo sayısı Grup A'dan daha fazla izlendi (p=0,033). Kimyasal gebelik, klinik gebelik, devam eden gebelik ve canlı doğum oranlarının her iki grupta karşılaştırılması sonucunda ise gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık izlenmedi(p=1,0, p=1,0, p=0,0,926, p=0,736 ,sırasıyla) Sonuç: GH uygulanan grupta grade 1 embriyo sayısı anlamlı olarak daha azla saptanmıştır. GH uygulanan ve uygulanmayan her iki grupta gebelik oranları benzer olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Basaldemographic, clinicalandlaboratorycharacteristicsweresimilarbetweenthegroups (p>0,05). Single embryo transfer was performed to 39 of 71 patients included in the study, and double embryo transfer was performed to rest of the patients(p=0,118). There was nosignificant difference between the groups in terms of the number of transferred embryos. Additionally, Group B had significantly higher number of grade 1 embryos compared to Group A (p=0,033). Chemical pregnancy, clinical pregnancy, ongoing pregnancy and live birth rates were similar between the groups(p=1,0, p=1,0, p=0,0,926, p=0,736 ,respectively).