Okratoksin A toksikasyonunda folik asit ve ellajik asidin etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of folic acid and ellagic acid in ochratoxin A toxication
- Tez No: 624524
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT BOYACIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Veteriner Hekimliği, Pharmacy and Pharmacology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Okratoksin A (OTA) hayvanlarda ve insanlarda akut, subakut ve kronik zehirlenmelere sebep olan; kuvvetli nefrotoksik, hepatotoksik, teratojenik, karsinojenik vb. etkileri bulunan bir mikotoksindir. Çalışmamızda OTA toksikasyonunda folik asit ve ellajik asidin etkileri Wistar albino sıçanlarda 28 gün gavaj yoluyla uygulanarak araştırıldı. Kontrol, OTA (210 μg/kg/gün), folik asit (20 mg/kg/gün), ellajik asit (10 mg/kg/gün), OTA + folik asit ve OTA + ellajik asit gruplarında; canlı ağırlık değişimleri, karaciğer ve böbrek dokusu nispi ağırlıkları, karaciğer ve böbrek dokusuna ait bazı serum biyokimyasal parametreleri analiz edildi. Karaciğer ve böbrek dokuları ile kanda, süperoksid dismutaz (SOD) ve katalaz (CAT) aktivitesi, glutatyon (GSH) ve malondialdehit (MDA) seviyeleri, lenfositlerde DNA hasarı (comet) ve serum OTA seviyesi değerlendirildi. Tüm deneysel gruplarda zamana bağlı olarak canlı ağırlıkların anlamlı arttığı belirlendi. Kontrol grubuna kıyasla karaciğer nispi ağırlıklarının OTA + folik asit ve OTA + ellajik asit gruplarında ve böbrek nispi ağırlıklarının ise OTA + ellajik asit grubunda anlamlı azaldığı belirlendi (P˂0,001). Alanin aminotransferaz ve aspartat aminotransferaz değerlerinin kontrole göre OTA ve OTA + ellajik asit gruplarında anlamlı düştüğü (sırasıyla P˂0,001, P˂0,01) ve OTA + folik asit grubunda kontrole yaklaştığı bulundu. Üre düzeyinin kontrol ve OTA grubu ile karşılaştırıldığında OTA + folik asit ve OTA + ellajik asit gruplarında anlamlı (P˂0,01) olarak azaldığı görüldü. Karaciğerde MDA düzeyinin OTA'ya göre OTA + folik asit ve OTA + ellajik asit gruplarında anlamlı (P˂0,01) olarak azaldığı görüldü. Böbreklerde SOD ve CAT aktivitesinin ve GSH düzeyinin OTA'ya kıyasla OTA + folik asit ve OTA + ellajik asit gruplarında anlamlı arttığı tespit edildi (sırasıyla P˂0,01, P˂0,05, P˂0,001). Böbreklerde MDA düzeyinin OTA'ya kıyasla OTA + ellajik asit grubunda anlamlı azaldığı görüldü (P˂0,001). Comet analizi sonucunda DNA hasarının kuyruk momenti ve kuyruk yoğunluğu açısından anlamlı olarak en yüksek OTA ile OTA + folik asit gruplarında olduğu belirlendi (P˂0,001). Çalışma bulguları değerlendirildiğinde folik asit ve ellajik asitin OTA'nın olumsuz etkilerine karşı koryucu olabileceği belirlendi.
Özet (Çeviri)
Ochratoxin A (OTA) causes acute, subacute and chronic poisoning in animals and human. OTA is a mycotoxin with strong nephrotoxic, hepatotoxic, teratogenic, carcinogenic etc. effects. In our study, the effects of folic acid and ellagic acid on OTA toxicity were investigated by gavage for 28 days in Wistar albino rats. In the control, OTA (210 μg/kg/day), folic acid (20 mg/kg/day), ellagic acid (10 mg/kg/day), OTA + folic acid and OTA + ellagic acid groups; body weight changes, liver and kidney tissue relative weights, serum some biochemical parameters of liver and kidney tissues were analyzed. Liver and kidney tissues and blood, superoxide dismutase (SOD) and catalase (CAT) activity, glutathione (GSH) and malondialdehyde (MDA) levels, DNA damage in lymphocytes (comet) and serum OTA levels were evaluated. It was determined that body weights increased significantly in all experimental groups. Compared to the control group, liver relative weights were significantly reduced in the OTA + folic acid and OTA + ellagic acid groups and renal relative weights in the OTA + ellagic acid group (P˂0,001). Alanin aminotransferaz and aspartat aminotransferaz values were significantly lower in the OTA and OTA + ellagic acid groups (P˂0,001, P˂0,01, respectively) than the control group, and were closer to the control in the OTA + folic acid group. Urea levels decreased significantly in the OTA + folic acid and OTA + ellagic acid groups (P˂0.01) compared with the control and OTA groups. Liver MDA levels were significantly decreased (P˂0.01) in OTA + folic acid and OTA + ellagic acid groups compared to OTA group. SOD and CAT activity and GSH levels in the kidneys were significantly increased in OTA + folic acid and OTA + ellagic acid groups compared to OTA group (P˂0,01, P˂0,05, P˂0,001, respectively). MDA levels in the kidneys were significantly decreased in the OTA + ellagic acid group compared to OTA group (P˂0.001). As a result of the comet analysis, DNA damage was found to be significantly higher in OTA and OTA + folic acid groups in terms of tail moment and tail density (P˂0.001). When the findings of the study were evaluated, it was determined that folic acid and ellagic acid could be protective against the negative effects of OTA.