Platon ve Fârâbi'de adalet kavramı
The concept of justice in Plato Andalpharabius
  1. Tez No: 624574
  2. Yazar: YÜKSEL ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM BOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Adalet, insan yaşamını ahlâkî, hukuki, siyasi ve ekonomik açılardan etkileyen önemli bir kavramdır. İnsanın Tanrı'yla, diğer insanlarla, devletle ilişkisini belirlemede adalet kavramı önemli bir rol üstlenir. Platon, adil bir devlet için sınıfsal bir devleti şart koşar. O, vatandaşların devlette üç sınıftan birine ait olmalarını adalete uygun bulur. Adaletsizlik herhangi bir bireyin, kendisini herhangi bir sınıfa ait hissetmemesi ve sınıfını değiştirmek istemesiyle başlar. Bunun doğal sonucu ise devletin zarar görmesidir. Fârâbî'nin felsefesinde ise adalet, varlıkta ve insanda denge esasına dayanmaktadır. Ona göre, insanları bir araya getiren ve toplum yapan etken, sevgidir. Adalet de bu birleşmeyi devam ettirecek unsurdur. Sosyal ve hukuk alanında adalet, herkese hakkının verilmesi, tüm sınıfların kendi görevlerini yapması olarak Fârâbî tarafından vurgulanmaktadır. Platon ve Fârâbî, iki farklı varlık alanı ortaya koymuşlardır. Platon bunu, idealar ve nesneler ayrımı yaparak, Fârâbî ise Zorunlu ve Mümkün varlık ayrımı yaparak gerçekleştirmiştir. Platon, toplumu bedenden ziyade, daha çok insanın psikolojik yönüyle kıyaslar. Farabi ise devleti, vücudun organlarına benzer kılarak açıklamaya çalışır. Ayrıca Fârâbî, Platon'dan farklı olarak iradenin önemine daha çok değinir. Fârâbî, Platon'un adalet anlayışıyla birçok ortak nokta taşımaktadır. Ancak bir İslam filozofu olan Fârâbî, adalet konusundaki farklı düşünceleriyle özgün bir siyaset anlayışını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Justice is an important notion affecting human life in moral, judicial, political and economic ways. The concept of justice takes on a crucial role in determining there lation ship between human and God, other humans, society and state. Plato stipulates a class oriented state for a fair state. He regards citizens' belonging to one of the three classes in a state convenient for justice. In justice comes forward when any citizen feels not belonging to a class and wants to change his/her class. Impairment of the state is the natural result of this process. Justice in Alpharabius's philosophy relies on the balance in a being and human. According to him, love is what brings humans together and makes thema society. Justice is the component that is to maintain this unity. Justice in social and law areas are emphasized by Alpharabius as doing justice to everyone and all classes' doing their own duties. Plato and Alpharabius have theorize two different realms of existence. Plato does this by making a distinction between ideas and objects and Alpharabius between Necessity and Possibility. Plato compares society to human's psychological aspect rather than the body while Alpharabius explains state by comparing it to body organs. Unlike Plato, Alpharabius also focuses more the importance of willpower. Alpharabius shares many similarities with Plato's concept of justice. However, as an Islamic philosopher Alpharabius formulates a distinctive theory of politics with his different views on justice.