Kanserli hastalara bakım veren aile üyelerinin manevi gereksinimleri ve uygulamalarının değerlendirilmesi
Evaluation of the spiritual needs and practices among family care givers of patients with cancer
  1. Tez No: 624581
  2. Yazar: ZÖHRE KIYANÇİÇEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZDEN DEDELİ ÇAYDAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışmada amaç, kanserli hastalara bakım veren aile üyelerinin manevi gereksinimleri ve uygulamalarının değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki araştırma, Manisa ilinde bir üniversite hastanesinin Hematoloji-Onkoloji Servisi'nde ayaktan ya da yatarak sağlık bakım hizmeti alan kanserli hastalara bakım veren 230 aile üyesi ile yürütüldü. Araştırmada veriler, sosyodemografik sorular ve Spiritüel Gereksinimler Ölçeği ile araştırmacı tarafından toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde, tanımlayıcı istatistiksel analizleri yapıldı. Bulgular: Araştırmaya katılan aile üyelerinin yaş ortalaması 44,9±14,7 (19-84) yıl olup %61,7 kadın ve %74,8'i evli idi. Aile üyeleri manevi uygulamalarını %33,3 namaz kılmak, %28,2 dua etmek, %16,9 namaz kılmak ve dua etmek, %14,7 namaz kılmak ve Kuran okumak, %6,9 Kuran okumak olarak tanımladılar. Aile üyelerinin manevi gereksinimleri değerlendirildiğinde“Arkadaşlığa”(%59,6),“Güzellikleri yaşamaya veya değer vermeye”(%58,6) ve“Bir birey olarak kabul edilmiş olmaya”(%58,0) fazla ihtiyaç duydukları belirlendi. Sonuç: Araştırma sonucunda, kanserli hastalara bakım veren aile üyelerinin manevi uygulamalar ve gereksinimlerinin karşılanması bakım planının manevi gereksinimlerin karşılanmasına yönelik olarak düzenlenmesi gerekliliğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study was to assess the spiritual needs and practices among family caregivers of patients with cancer. Materials and Methods: This study which is descriptive and cross sectional was conducted with 230 family caregivers at the hematology-oncology clinic hospitalize and outpatients in a university hospital in Manisa, Turkey (West Anatolian). The data were collected by means of sociodemographic and Spiritual Needs Assessment Scale. Arithmetic averages, standart deviation (SD), pergentage were used in statistical analysis. Results: The mean age of family caregivers were 44.9±14.7 (19-84) years, 61.7% were female, and 74.8% were married. Family caregivers described as spiritual practices that 33.3% saying prayers (Namaz), 28.2% prayer, 16.9% saying prayers and prayer, 14.7% saying prayers (Namaz) and reciting the Holy Quran (Koran), 6.9% Holy Quran (Koran). When family care givers were asked common spiritual needs, the participations stated that“For companionship”(59.6%),“To experience or appreciate beauty”(58.6%), and“To be accepted as a person”(58.0%). Conclusion: The results of this study indicated that care process should be planned to provide spiritual needs and practices among family caregivers of patients with cancer.