Yaşlı diyabetli bireylerin bakım yükleri ve sosyal desteklerinin değerlendirilmesi
Assessment of care burden and social support among elderly persons with diabetes mellitus
- Tez No: 624597
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZDEN DEDELİ ÇAYDAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu çalışmada amaç, yaşlı diyabetli bireylerin bakım yükleri ve sosyal desteklerinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki araştırma, Balıkesir ilinde dört devlet hastanesinin diyabet ve dahiliye polikliniklerinden sağlık bakım hizmeti alan yaşlı diyabetli 271 birey ile yürütüldü. Araştırmada veriler, Hasta Tanıtım Formu, Yaşlılarda Diyabetin Yükü Ölçeği (YDYÖ) ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ) ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel analizler ve korelasyon analizi yapıldı. Bulgular: Araştırmaya katılan yaşlı diyabetli bireylerin yaş ortalaması 72,0±5,2 (65-88) yıl olup büyük çoğunluğu (%53,9) kadın idi. Yaşlı diyabetli bireylerin YDYÖ puan ortalaması 35,21±6,94 (25,00-69,00), ÇBASDÖ puan ortalaması 57,81±17,33 (12,00-84,00) olarak bulundu. YDYÖ ve ÇBASDÖ'nin puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak negatif yönde anlamlı ilişki olduğu belirlendi. Sonuçlar: Araştırma sonuçları, yaşlı diyabetli bireylerin diyabeti orta düzeyde yük olarak algıladıklarını, sosyal destek kaynaklarının aileleri olduğunu ve sosyal destek düzeyi arttıkça diyabet yükünün azaldığını gösterdi.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study was to assess care burden and social support among elderly persons with diabetes mellitus. Materials and Methods: This study which is descriptive and cross sectional was conducted with 271 elderly persons with diabetes mellitus at the internal medicine and diabet polyclinics in 4 state hospitals in Balikesir. The data were collected by means of patient information form, Elderly Diabetes Burden Scale and Social Support Scale. Descriptive and correlation were used in statistical analysis. Results: The average age of elderly persons were 72.0±5.2 (65-88) years, 53.6% were female. It was found that the mean of Elderly Diabetes Burden Scale score was 35.21±6.94 (25.00-69.00), the mean of Social Support Scale score was 54.81±17.33 (12.00-84.00) among elderly persons.