Annelerin emzirme yeterliliklerini ve başarısını etkileyen faktörler
Factors of affecting mothers' breastfeeding self-efficacy andbreastfeeding success
  1. Tez No: 651348
  2. Yazar: KARDELEN AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN TOLGA İNCE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Giriş ve Amaç: Anne sütü bebeğin büyüme ve gelişmesi için gerekli tüm besinleri içeren, olumlu etkileri yaşam boyu devam eden en uygun beslenme yöntemidir. İlk altı ay sadece anne sütü ile ardından iki yaş bitimine kadar ek besinlerle emzirmeyi sürdürmek ideal beslenmenin temel koşuludur. Bu çalışmanın amacı annelerin bebeklerini anne sütü ile beslemesini ve emzirme yeterliliklerini etkileyen faktörleri belirleyerek, anne sütü ile beslenmeye katkıda bulunmaktadır. Gereç ve Yöntem: Ağustos-Kasım 2019 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde takip edilen 1-6 aylık bebekleri olan toplamda 188 aileye anne ve bebeğe ait demografik özellikleri sorgulayan tanımlayıcı veri formu, Emzirme Öz Yeterlilik Ölçeği (kısa şekli) ve Doğum Sonrası Depresyon Tarama Ölçeği formu verilip doldurmaları istenmiştir. Bağımlı değişkenler emzirme öz yeterlilik düzeyi puanı ve Edinburgh Doğum Sonrası Depresyon Tarama Ölçeği (EDSDÖ) puanı olarak belirlenip sosyodemografik özellikleri, doğurganlık özellikleri, bebeğini besleme şekli, önceki emzirme deneyimi, eğitim alma durumu, emzirmeye başlama zamanı, kaç ay emzirmeyi sürdürmeyi planladığı, ek besin verme durumu, sosyal destek alıp almadığı gibi bağımsız değişkenlerin emzirme üzerindeki rolü araştırıldı. Bulgular: 37-42 gebelik haftası arasında doğan, bilinen konjenital hastalığı olmayan toplam 175 çocuk çalışmaya dâhil edildi. Çocukların yaş ortalaması 2,9 aydır. Annelerin %46,9'u, babaların%41,1'i üniversite ve üstü öğretim düzeyine sahiptir. Annelerin %38'i çalışmaktadır. Ailenin gelir düzeyi sorusunu ise çoğunluğu (%64,0) geliri giderine denk olarak yanıtlamıştır. Çalışmaya katılan çocukların %77,1'i planlı, %98,3'ü takipli gebelik sonrası doğduğu belirtildi. Tüm gebeliklerin %12,6'sında problem gözlendiği bildirildi. Gebeliğinde emzirme danışmanlığı alan 76 anne (%43,7); bu danışmanlıklarını sıklıkla sağlık personelinden (%84,7) aldıklarını ifade etmişlerdir. Çocukların doğum şekli %46,6'sı normal spontan vajinal doğum (NSVD), %53,4'ü sezaryendir (C/S). Çocukların %78,3'ü doğumdan sonra ilk bir saat içerisinde emzirilmiştir. Doğumdan sonra çocukların %18,3'üne anne sütünden önce başka besin verilmiştir. NSVD olan grupta ilk 1 saat içerisinde emzirmeye başlayanların yüzdesi %91,0 iken; C/S olan grupta bu yüzde %66,7'dir.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Breastmilk is the most appropriate nutrition method that contains all the nutrients necessary for the growth and development of the baby and its positive effects continue throughout life. Exclusive breastfeeding for the first six months and then maintaining breastfeeding with additional nutrients until the end of the age of two is the basic condition of ideal nutrition. We aimed to determine the factors affecting mothers breastfeeding self efficacy and contribute breastfeeding. Materials and Methods: A total of 188 families with 1-6 months old babies who applied to Dokuz Eylul University Faculty of Medicine between August and November 2019 were included in the study. They were asked to fill in descriptive data form, Breastfeeding Self-Efficacy Scale-Short Form and Postpartum Depression Screening Scale. Dependent variables were breastfeeding self-efficacy level score and Edinburgh Postpartum Depression Screening Scale score. The role of independent variables such as sociodemographic characteristics, fertility characteristics, the way of feeding her baby, previous breastfeeding experience, education status, time to start breastfeeding, how many months she planned to continue breastfeeding, supplementary nutritional status, whether she received social support or not to, were invastigated Findings: A total of 175 children born between 37-42 weeks of gestation without known congenital disease were included in the study. The average age of children was 2.9 months. 46.9% of mothers and 41.1% of fathers had university or higher education level. 38% of mothers were working. The majority of the participants (64.0%) answered the question related to the income level of family as 'expense equal to income'. It was stated that 77.1% of the mothers participating in the study had planned pregnancy and 98.3% was under doctor's control during pregnancy. It was reported that problems were observed in 12.6% of all pregnancies. 76 mothers (43.7%) who received breastfeeding counseling during pregnancy; stated that they mostly (84.7%) received their counseling from medical staff. 46.6% of the mothers' last pregnancies were normal spontaneous vaginal delivery (NSVD) and 53.4% were cesarean section (C / S). 78.3% of the children were breastfed in the first hour after birth. After birth, 18.3% of children were given other nutrients before breastmilk. The percentage of those who started breastfeeding within the first hour in the group with NSVD was 91.0%; In the group with C S, was 66.7%.