Abeer çocuk dental Anksiyete Skalası'nın (ACDAS) Türkçe uyarlamasının geçerlilik-güvenilirliği
Reliability and validity of the Turkish version of the abeer children dental anxiety scale (ACDAS)
- Tez No: 624629
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER TÜZÜNER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Dental anksiyete; diş tedavisi gören hastalarda oldukça sık karşılaşılan, hekim ve hasta yönünden problem oluşturabilen bir durumdur. Bu nedenle, diş hekimleri tarafından dental anksiyetenin erken dönemde belirlenmesi ve özel yaklaşım gerektiren çocukların tespit edilmesi, diş tedavisinin başarı şansını artırmaktadır. Çalışmanın amacı çocuklarda dental anksiyete ölçümü için geliştirilen Abeer Çocuk Dental Anksiyete Skalası'nın (AÇDAS) (Abeer Children Dental Anxiety Scale-ACDAS) Türkçe uyarlamasının geçerlilik ve güvenilirliğini değerlendirmektedir. Çalışmada 7-12 yaş arası 122 hastaya bekleme salonunda“Abeer Çocuk Dental Anksiyete Skalası (AÇDAS)”ve“Çocuk Korku Değerlendirme Skalası - Dental Alt Ölçeği (ÇKDS-DAÖ) (Children Fear Survey Schedule-Dental Subscale/CFSS-DS)”baş araştırmacı tarafından uygulandı. Aynı ziyarette 20 katılımcıya AÇDAS başka bir çocuk diş hekimi tarafından tekrar uygulandı. İki hafta sonra AÇDAS baş araştırmacı tarafından 122 katılımcıya tekrar uygulandı. Çalışmaya başlamadan önce ölçeğin dil geçerliliğini test etmek amacıyla çeviri/tekrar çeviri yöntemi kullanıldı. İstatiksel analiz için gözlemciler arası uyumun tespitinde Cohen's Kappa testi kullanıldı. Kullanılan skalanın geçerliliğini saptamak amacıyla AÇDAS ile ÇKDS-DAÖ arasında; Spearman korelasyon analizi ve ROC (Reciever Operating Characteristic) analizleri kullanıldı. Güvenilirlik analizleri için tüm testte Cronbach-Alfa (iç tutarlılık) ve Wilcoxon testi uygulandı. Ayrıca anket soruları için McNemar ve McNemar-Bowker testi uygulandı. Tüm analizlerde p0.05), çocuk değerlendirmesinde yasal sorumluların cevapladığı bölümde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptandı (p=0.004; p0.05). Abeer Çocuk Dental Anksiyete Skalası'nın baş araştırmacı tarafından ilk uygulaması (AÇDAS1) sonucu hastaların 78'i (%63.9) kaygısız, 44'ü (%36.1) kaygılı bulundu. Bu sonuçlara göre AÇDAS'ın Türkçe versiyonu, 7-12 yaşları arasındaki çocuklarda dental korku değerlendirmesi için geçerli ve güvenilir bir araç olarak kullanabileceği bulgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Dental anxiety; this is a very common problem in dental patients and may cause problems for both the physician and the patient. Therefore, early detection of dental anxiety by dentists and identification of children that requiring special approaches increase the chance of success of dental treatment. The aim of this study is to evaluate the validity and reliability of the Turkish version of the Abeer Children Dental Anxiety Scale (ACDAS) which was developed for the measurement of dental anxiety in children. In this study,“Abeer Children Dental Anxiety Scale (ACDAS)”and“Children Fear Survey Schedule-Dental Subscale (CFSS-DS)”were administered to 122 patients between the ages of 7 and 12 by the chief investigator. At the same visit, 20 participants were re-administered ACDAS by another pediatric dentist. Two weeks later, ACDAS was re-administered to 122 participants by the chief investigator. Translation/re-translation method was used to test the language validity of the scale. Cohen's Kappa test was used to determine interobserver agreement for statistical analysis. In order to determine the validity of the scale Spearman correlation analysis and ROC (Reciever Operating Characteristic) analysis were used. For reliability analysis, Cronbach-Alfa (internal consistency) and Wilcoxon test were used in the whole test. In addition, McNemar and McNemar-Bowker tests were used for the questionnaire questions. The level of p 0.05). As a result of the first administration of the Abeer Children Dental Anxiety Scale (ACDAS1) by the chief investigator, 78 (%63.9) patients were found carefree and 44 (%36.1) were anxious. Consequently, the Turkish version of ACDAS was found to be a valid and reliable tool for the assessment of dental fear in children aged 7-12 years.