Organoklorlu pestisitlerin buğday bitkisi (Triticum aestivum L.) ve japon balığı (Carassius auratus L.) üzerindeki in vitro genotoksik etkilerinin comet tekniği ile belirlenmesi
Determination of in vitro genotoxic effects of organochlorine pesticides in wheat (Triticum aestivum L.) and goldfish (Carassius auratus L.) by comet assay
- Tez No: 338959
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ AYDIN, DOÇ. DR. NAGİHAN GÜLSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada farklı süre ve konsantrasyonlardaki endosülfan (ES) pestisitinin buğday bitkisi (Triticum aestivum L.) ve japon balığı (Carassius auratus L.) üzerindeki genotoksik etkilerinin belirlenmesi amaçlandı. İki haftalık buğday fidelerine ait negatif kontrol (Hoagland çözeltisi), pozitif kontrol (% 0,1 H2O2 içeren Hoagland çözeltesi) ve farklı konsantrasyonlardaki ES (1 g/L, 2 g/L ve 4 g/ L) uygulama gruplarından 6., 12. ve 18. saatlerin sonunda yaprak örnekleri alınarak comet tekniği (tek hücre jel elektroforezi) ile incelendi. Çalışmada kullanılan Japon balıklarının tümü birbirine yakın boy (ortalama total boyu 9,9±0,1cm) ve ağırlıktaki (ortalama ağırlığı 11,6±0,1g) bireylerden seçildi. Negatif kontrol (akvaryum suyu), pozitif kontrol (% 0,05 H2O2 içeren akvaryum suyunda 1 saat süreyle) ve farklı konsantrasyonlarda (0,05 µg/L, 0,1 µg/L ve 0,2 µg/L) ES uygulaması yapıldı. Kontrol ve ES uygulamasının farklı gruplarına ait balıklardan 24., 48., 72. ve 96. saatlerde kan örnekleri alınarak comet tekniği ile incelendi. Buğday fidelerine ES uygulaması sonucu ortaya çıkan ve comet analizi ile belirlenen DNA hasar seviyelerinin, tüm saat ve konsantrasyonlarda negatif kontrol grubuna göre oransal olarak anlamlı bir şekilde arttığı tespit edildi. En yüksek DNA hasar seviyesi 12.
Özet (Çeviri)
In this study, our aim was to determine the genotoxic effects of endosulfan (ES) pesticide at different time and concentrations in wheat (Triticum aestivum L.) and goldfish (Carassius auratus L.). Leaf samples were taken from two-week old wheat seedlings of the negative control (Hoagland solution), positive control (Hoagland solution containing 0.1% H2O2) and different concentrations (1 g/L, 2 g/L and 4 g/ L) of ES in treated groups at 6h, 12h and 18h and were examined by comet technique (single cell gel electrophoresis). Gold fishes which were used in this study were chosen by comparable size (average total size 9,9±0,1cm) and weight (average weight 11,6±0,1g). Gold fishes were treated negative control (dechlorinated tap water), positive control (dechlorinated tap water % 0.05 H2O2) and three different concentrations of ES (0.05 µg/L, 0.1 µg/L and 0.2 µg/L) for 24, 48, 72 and 96h. Blood samples were collected from fish belonging to control and different groups of the application of ES at 24h, 48h, 72h and 96h and were evaluated with the comet technique. DNA damage levels were found that increase significantly after the ES application to wheat seedling at all the time and the concentrations that evaluated by comet analysis.