Ankara ilinde satışa sunulan tropikal akvaryum balıklarında görülen paraziter faunanın belirlenmesi
Determination of the parasitic fauna seen in the tropical aquarium fishes in ankara province
- Tez No: 851966
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH ÖGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Parazitoloji, Parasitology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Parazitolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Ankara ilinde satışa sunulan toplam 179 adet; 52 adet Glo widow tetra (Gymnocorymbus sp.), 22 adet melek (Pterophyllum altum), 19 adet zebra (Danio rerio), 17 adet çiklit (Cichlasoma sp.), 13 adet moli (Poecilia sphenops), 12 adet peacock bass (Cichla monoculus), 10 adet lepistes (Poecilia reticulata), 8 adet tetrazone (Puntigrus tetrazone), 8 adet oscar (Astronotus ocellatus), 7 adet japon (Carassius auratus), 5 adet L144 vatoz (Albino bristlenose pleco), 4 adet beta (Betta splendens), 2 adet kılıçkuyruk (Xiphophorus helleri) balığı paraziter faunanın belirlenmesi amacıyla öldükten hemen sonra akvaryumlardan toplanmıştır. Bu balıkların deri yüzeyi, solungaçlar, ağız boşluğu ve iç organları ekto ve endoparazitler yönünden incelenmiştir. Yapılan çalışma sonunda 179 balıktan 96'sının (%53,63) bir veya daha fazla parazit türünü taşıdığı belirlenmiştir. Tek bir parazit türünden kaynaklı enfeksiyonlar 64 adet balığı (%35,75) enfekte etmiştir. İki farklı parazit türünden kaynaklı enfeksiyonlar 32 adet balığı (%17,88) enfekte etmiş ve enfekte olan balık türleri; 10 adet melek (Pterophyllum altum), 8 adet tetrazone (Puntigrus tetrazone), 3 adet oskar (Astronotus ocellatus), 9 adet çiklit (Cichlasoma sp.) ve 2 adet japon (Carassius auratus) balığıdır. Melek, oskar ve çiklit balıkları Cichlidae familyasında; japon ve tetrazone balıkları ise Cyprinidae familyasında sınıflandırılır. Bu balıkların enfekte olduğu parazitler, melek balıklarında (%5,58), Tetrahymena sp. ve Trichodina sp.; tetrazone balıklarında (%4,46), Chilodonella sp. ve Capillaria sp.; oskar balıklarında (%1,67), Dactylogyrus sp. ve Gyrodactylus sp.; çiklit balıklarında (%5,02) Ichthyophthirius multifiliis ve Dactylogyrus sp.; japon balıklarında ise (%1,11) Gyrodactylus sp. ve Epistylis sp.'dir. Balıklarda en çok bulunan parazitler sırasıyla; Tetrahymena sp. (%14,52), Dactylogyrus sp. (%10,61), Piscinodinium sp. (%9,49) olmuştur. Tetrahymena sp. ve Piscinodinium sp. kaynaklı paraziter enfeksiyonlar fazla bildirilmeyen protozoonlar olmalarına rağmen son yıllarda ülkemizde sıklıkla görülmeye başlamıştır. Ayrıca Tetrahymena sp.; 2 adet çiklit (Cichlasoma sp.), 2 adet moli (Poecilia sphenops) ve 22 adet melek (Pterophyllum altum) balığında görülmüştür. İncelenen melek balıklarının %100'ünde Tetrahymena sp.'ye rastlanılmıştır. Ölümlerin gerçekleştiği akvaryumların ithalat yoluyla gelen ve yeni nakil yapılan akvaryum balıkları olduğu da belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
A total of 179 units offered for sale in Ankara; 52 Glo widow tetras (Gymnocorymbus sp.), 22 angels (Pterophyllum altum), 19 zebras (Danio rerio), 17 cichlids (Cichlasoma sp.), 13 mollies (Poecilia sphenops), 12 peacock bass (Cichla). monoculus), 10 guppies (Poecilia reticulata), 8 tetrazone (Puntigrus tetrazone), 8 oscars (Astronotus ocellatus), 7 japanese (Carassius auratus), 5 L144 stingrays (Albino bristlenose pleco), 4 betas (Betta). splendens), two swordtail (Xiphophorus helleri) fish were collected from the aquariums immediately after death in order to determine the parasitic fauna. The skin surface, gills, oral cavity and internal organs of these fish were examined for ecto- and endoparasites. At the end of the study, it was determined that 96 of 179 fish (53.63%) carried one or more parasite species. Infections caused by a single parasite species infected 64 fish (35.75%). Infections caused by two different parasite species infected 32 fish (17.88%) and the fish species infected were; 10 angel fish (Pterophyllum altum), 8 tetrazone fish (Puntigrus tetrazone), 3 oscar fish (Astronotus ocellatus), 9 cichlid fish (Cichlasoma sp.) and 2 goldfish (Carassius auratus). Angel, oscar and cichlid fish are in the Cichlidae family; Goldfish and tetrazone fish are classified in the Cyprinidae family. The parasites that infect these fish are Tetrahymena sp. in angelfish (5.58%). and Trichodina sp.; In tetrazone fish (4.46%), Chilodonella sp. and Capillaria sp.; in oskar fish (1.67%), Dactylogyrus sp. and Gyrodactylus sp.; Ichthyophthirius multifiliis and Dactylogyrus sp. in cichlid fish (5.02%); In goldfish (1.11%), Gyrodactylus sp. and Epistylis sp. has been seen. The most common parasites found in fish are; Tetrahymena sp. (14.52%), Dactylogyrus sp. (10.61%), Piscinodinium sp. (9.49%). Tetrahymena sp. and Piscinodinium sp. Although parasitic infections caused by protozoans are not frequently reported, they have started to be seen frequently in our country in recent years. Also, Tetrahymena sp.; It was seen in 2 cichlids (Cichlasoma sp.), 2 mollies (Poecilia sphenops) and 22 angel fish (Pterophyllum altum). Tetrahymena sp. was found in 100% of the angelfish examined. It has also been stated that the aquarium fish where deaths occurred were imported and newly transplanted aquarium fish.