Farklı yapay yaşlanma protokollerinin self–etch adezivlerin sızdırmazlık özelliği üzerindeki etkisinin mikro bilgisayarlı tomografi ile incelenmesi
Effect of different aging protocols on internal adaptation of dental adhesives: Micro-computed tomography evaluation
- Tez No: 624642
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN GÜR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Farklı Yapay Yaşlanma Protokollerinin Self–Etch Adezivlerin Sızdırmazlık Özelliği Üzerindeki Etkisinin Mikro Bilgisayarlı Tomografi İle İncelenmesi Bu çalışmanın amacı, farklı yaşlanma protokollerindensonra Sınıf II kaviteleri restore etmek için kullanılan üç tip self-etch adeziv ile elde edilen sızdırmazlık değerlerini araştırmaktır 60 adet yeni çekilen insan üçüncü azı dişi toplanmış, temizlenmiş ve distile su içinde bekletilmiştir. Her diş bukkolingual yönde 3mm genişliğinde, gingival basamak sement-mine birleşiminin 1 mm altında ve aksiyal duvar duvar derinliği 2mm olan standardize sınıf II kaviteler hazırlanmıştır (120 kavite hazırlığı). Hazırlanan dişler eşit olarak 3 adeziv gruba ayrılmıştır (Clearfil SE Bond, Clearfil S3 Bond ve Single Bond Universal). Her grup yaşlanma protokollerine (24 saat suda bekletme, bir yıl suda bekletme, 10.000 termal döngü, 240.000 termo-mekanik yükleme) göre 4 eşit alt gruba (n = 10) ayrılmıştır. Yaşlanma protokollerinden sonra,% 50 gümüş nitrat çözeltisi izleyici olarak kullanılmıştır.İnternal adaptasyon ölçümü, mikro bilgisayarlı tomografi sistemi (Bruker Skyscan 1275, Kontich, Belçika) kullanılarak yapılmıştır.. 24 saat ve 1 yıl suda bekleyen gruplar arasında gümüş nitrat penetrasyonunda istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktur. Benzer şekilde, termal döngü ile yaşlanan örnekler arasında da bir fark bulunamamıştır. Ayrıca, kullanılan adezivden bağımsız olarak, bir yıl boyunca suda bekleyen örnekler ile, termal siklus ile yaşlandırılmış örnekler arasında önemli bir fark görülmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Effect of different aging protocols on internal adaptation of dental adhesives: Micro-computed tomography evaluation The aim of this study was to investigate the sealing ability attained with three type self-etch dental adhesives used to restore deep Class II cavities after different aging protocols. Sixty freshly extracted sound human third molars were collected, cleaned and stored in distilled water. Two standardized Class II box cavities, 3-millimeter-wide buccolingually, with the gingival floor 1 mm below the cementoenamel junction and the axial wall depth of 2 mm were prepared in each tooth (120 cavity preparations). The prepared teeth were divided equally into 3 adhesive groups (Clearfil SE Bond, Clearfil S3 Bond and Single Bond Universal). Each group was subdivided into 4 equal subgroups (n=10) according to the aging protocols (24 hours water storage, one year water storage, 10.000 thermocycling, 240,000 thermo-mechanical loading.) After aging protocols, a 50% silver nitrate solution was used as tracer. The internal adaptation analysis was performed using a micro computed tomography system (Bruker Skyscan 1275, Kontich, Belgium). There was no statistically significant difference in silver nitrate penetration between groups waiting 24 hours and 1 year water. Similarly, no difference was found between thermal cycling aging groups. In addition, there was no significant difference between the thermal cycling and the samples that had been waiting in the water for one year, regardless of the adhesive used (p> 0.05).