A feminist study on social and subjective meanings of women's experiences in menopause
Menopoz döneminde kadın deneyimlerinin sosyal ve öznel anlamlılıkları üzerine bir feminist çalışma
- Tez No: 624663
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA YILDIZ ECEVİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 323
Özet
Bu çalışma, tıbbi ve heteronormatif diskur içerisinde bir 'eksiklik hastalığı' olarak anılan menopoza dair öznel anlamlılıkları, kadın deneyimlerinden yola çıkarak feminist duruş çerçevesinden incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın başat savı menopoz deneyimine yönelik tıbbi diskurun, doğurganlık kapasitesini kadınlık kimliğine içkin şekilde tanımlaması sebebiyle, farklı toplumsal cinsiyet eşitsizliği pratiklerine yol açarak orta yaşlı kadınların toplumsal damgalanmasına payı olduğu ve tüm bunların bu dönemdeki kadınları öz-değer ve sosyal statü anlamında örseleyebileceğidir. Çalışmanın alan araştırması İstanbul'da gerçekleştirilmiş olup, araştırma verilerini yirmi kadınla gerçekleştirilen derinlemesine görüşmeler oluşturmaktadır. Araştırma katılımcılarının tümü orta-üst sosyoekonomik sınıfa mensup, profesyonel ve/veya yönetici pozisyonlarında aktif olarak çalışan kadınlardan seçilmiştir. Araştırmanın sonuçları, menopoz deneyiminin kamusal alanda çoğunlukla örtülü biçimde olduğu ve bu deneyime 'eksiklik' ve 'işe yaramazlık' duygularının eşlik edebileceğini göstermiştir. Her ne kadar alan araştırması, yaş ile birlikte artan maddi ve sosyal statünün yanı sıra profesyonel kimliğin de kadınlık üzerine var olan heteronormatif varsayımlara karşı önemli bir baş etme mekanizması olduğunu gösterse de; menopoz deneyiminin çalışma yaşamında da toplumsal damgalanma aracı olarak kullanılabildiğinin altını çizmiştir. Son olarak, kadınlığa dair bedensel dönüşümlerde, nesiller arası bilgi aktarımının ve bu konularda kadınların kendi aralarındaki paylaşımlarının, menopoz deneyiminin tıbbileşmesinin önüne geçmede önemli rol üstlendiği sonucuna varılmıştır. 'Modern' ve 'bilinçli' olmak üzerine inşa edilen sosyal kimliğin ise menopoz bilgisi konusunda tıbbi otoritelerin yaklaşımını benimsemede etken olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study is an initial attempt to investigate the relationship between medical and heteronormative discourse on menopause as a 'deficiency disease' and subjective meanings of menopause based women's own experiences with a feminist standpoint perspective. The most fundamental argument of the study arises from the assumption that medical discourse on the experience of menopause results in distinctive practices of gender inequality in middle age by imposing reproductivity as inherent to feminine identity and; thus, contributes to social stigmatization of menopausal women, which burden middle aged women in terms of self-value and social position. The field research of this study was conducted in İstanbul. Data was gathered from in-depth interviews held with twenty women belonging to upper-middle socioeconomic class, and who are actively working in professional and/or managerial positions. On the basis of the results of this research, it can be concluded that the experience of menopause often remains invisible in public space, which might be accompanied with the feelings of 'loss' and 'uselessness'. Nonetheless, field research highlights that together with increased social and financial capital by age, professional identity represents a crucial coping mechanism against heteronormative assumptions on womanhood; although menopausal stigma can be apparent in workplace as well. Finally, women's accounts demonstrate that generational transfer of knowledge and women's sharing with each other about women's embodied experiences are significant against medicalization of menopause. Yet, they may be neglected due to identity construction of being 'modern' and 'conscious' (bilinçli) favoring medical authorities on the knowledge of menopause.