Taybetmendiya romansîzim di helbesta Hejar Mukiryanî de
Hejar Mukriyan'nin şiirinde romantik öğeler
- Tez No: 624675
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VECHİ SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2017
- Dil: Kürtçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Yaşayan Diller Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma Hejar Mukrîyanî poetikasında romantik karakterler ve romantizm özelliklerine odaklanmıştır. Mukrîyanî kürt edebiyatında önemli bir yere sahiptir. Doğu Kürdistanı Mukriyan bölgesinde 1920'de Mahabad şehrinde dünyaya gelmiştir. Hamiyetperver bir ailenin çocuğu olarak ilk okumaya kendi şehri Mahabad'ta başlamıştır. Sonra büyük bir şair olmuştur. 1991'de Karaj şehrinde vefat etmiştir. Şu an Mahabad'ta Firdews bahçesinde metfundur. Mukrîyanî büyük bir şair, dilbilimci ve yazar olarak bilinir. Kürtçe şiirlerinde aşk, yurtseverlik, cesaret, hürriyet, kültür, doğa, dostluk gibi temalar göze çarpar. Bu çalışmada Mukrîyanî'nin şiiri ve romantik ögeleri incelenmiştir. Aynı zamanda romantizm akımı, tanımı, temsilcileri, kaynağı, gelişim tarihi ve evreleri, Avrupa'daki imajı ve kürt edebiyatına yansımaları ele alınmıştır. Ayrıca kürt romantizmi ile Avrupa romantizmi arasındaki farklılıklara ve benzerliklere ışık tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research investigates“Romancism characteristics in Hazhar Mukryany's poetry”. Hazhar Mukriani is a bright star in the Kurdish literature. He was born in 1920 in Mahabd city in the Eastern Kurdistan from Mukrian area. He is from a patriotic family. He is the son of Haji Mula Mohammed. He started studying in Mahabad City; the he became a great poet. He died in 1991 at Karaj City, and he is buried in Firdaws gardens in Mahabad city. Hazhar Mukryani was a great linguist, poet and writer. In his poetry subjects like love, patriotism, bravery, freedom, culture, nature, friendship, and love for Kurdish language are reflected. In this research contents of Mukryani's poetry and Romancism are explained. In the same time, the definition of romancism, its source, its characteristics and the history of romancism development in European and Kurdish literature are explained. Further, the differences between European romancism and Kurdish romancism are investigated.