Farklı özellikteki nikel-titanyum kök kanal eğelerinin kök kanalında mikro çatlak oluşturma etkisinin in vitro incelenmesi
In vitro evaluation of the effect of different nickel titanium root canal instruments on microcrack induction
  1. Tez No: 624676
  2. Yazar: BERTAN KESİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURAK SAĞSEN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmanın amacı, kök kanal tedavisinde kullanılan farklı üretim teknolojilerine, farklı alet dizaynına ve farklı hareket özelliğine sahip, endodontik motorlarla birlikte kullanılan yeni nesil Ni-Ti kanal eğelerinin kök kanalında oluşturduğu çatlak ve defektlerin incelenip karşılaştırılmasıdır. Çalışmamızda 150 adet kök oluşumu tamamlanmış ve düz köklü, çekilmiş insan mandibular premolar dişi kullanılmıştır. Otuz diş kontrol grubu şeklinde, el aletleriyle preparasyon yapılarak kullanılmış, kalan 120 diş farklı grup özelliklerine göre 4 grupta yer almıştır. Grup 1 örnekleri K3XF sistem eğeleri (SybronEndo, Glendora, CA) ile rotasyon hareketi ile, grup 2 örnekleri ProTaper Next (Dentsply Maillefer, Balligues, İsviçre) sistem eğeleri ile rotasyon hareketi ile ,grup 3 örnekleri Twisted File Adaptive (SybronEndo, Orange, CA) sistem eğeleri ile rotasyon ve resiprokasyon hareketlerinin birlikte kullanılabildiği hareket eşliğinde, grup 4 örnekleri Reciproc (VDW, Münih, Almanya) sisteme ait eğelerle resiprokasyon hareketi ile prepare edilmiştir. Köklerden apeksten 3,6 ve 9 mm uzaklıkta kesitler elde edilip, kesilen yüzeyler bir stereomikroskop yardımıyla 25 büyütme altında incelenerek dentinal mikroçatlak varlığı araştırılmıştır. Apikal ve koronal kesitlerde mikroçatlak oluşumu açısından sistemler arasında anlamlı farklılık gözlenirken(p< 0,05) orta üçlüden elde edilen kesitlerde sistemler arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmedi. (p> 0,05) Sistemlerin diş kökünde oluşturdukları toplam kırıklar karşılaştırıldığında ise sistemler arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılık olduğu gözlendi.(p < 0,05) Sonuç olarak çalışmada kullanılan yeni nesil Ni-Ti kanal eğelerinin çeşitli derecelerde dentinal mikroçatlağa neden olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study to compare the incidence of root cracks after root canal instrumentation with the new generation Ni-Ti systems that can be used with different type of movement and endodontic motors. One hundred and fifty extracted mandibular premolars with mature apices and straight root canals were used in this study. In control group thirty teeth were prepared by using hand K files, remaining 120 teeth divided into 4 groups. Group 1 were instrumented by using K3XF rotary files (SybronEndo, Glendora, CA) , teeth in group 2; were instrumented by ProTaper Next (Dentsply Maillefer, Balligues, Switzerland) rotary files, in group 3, teeth were instrumented by Twisted File Adaptive (SybronEndo, Orange, CA) files that uses a combination of continuous rotation and reciprocation motion and in group 4, teeth were instrumented by Reciproc (VDW, Munich, Germany) with reciprocation motion. All the roots were horizontally sectioned 3,6 and 9 mm from the apex with a low speed saw under water cooling. The slices were then viewed through a stereomicroscope at X 25 magnification. The samples were photographed with a camera to determine the presence of dentinal cracks.