İmplant hastalarında iki farklı konik ışın demetli bilgisayarlı tomografi ve ultrasonografi ile implant bölgesi diş eti dokularının değerlendirilmesi
Accuracy of high resolution ultrasound for soft tissue thickness mesurementin edentulous patients prior to implant placement
- Tez No: 624691
- Danışmanlar: PROF. DR. KIVANÇ KAMBUROĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Giriş: Yumuşak doku kalınığını ölçmek için, histolojik kesit alma, periodontal sond, endodontik eğeler veya enjeksiyon iğnesi kullanarak transgingival sondlama gibi pek çok invaziv tenik kullanılmıştır. Son yıllarda bilgisayarlı tomografi (BT), konik ışın demtli bilgisayarlı tomografi ve ultrasonografi gibi non-invaziv yöntemler olarak yumuşak doku kalınlığı belirlemede kullanılmıştır. Bu çalışmanın amacı, dişsiz hastalarda implant yerleştirilmesi öncesinde yumuşak doku kalınığı ölçümünde, yüksek çözünürlüklü US'nin etkinliğinin değerlendirlmesi ve iki farklı KIBT cihazı ve klinik periodontal değerlendirme ile karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: 40 adet implant bölgesine ait dişeti kalınlığı (16 anterior ve 14 posterior) dar görüntüleme alanına sahip KIBT görüntüleri ve US görüntüleri periodontal sond ölçümleri ile karşılaştırılarak prospektif olarak değerlendirilmiştir.20 hasta'nın KIBT görüntüleri Planmeca Promax 3D max KIBT cihazı (Planmeca, Helsinki, Finlandiya) ile diğer 20 hastanın KIBT görütüleri Morita 3D Accuitomo 170® KIBT cihazı (J Morita, Kyoto, Japonya) ileakrilik dudak ekartörü kullanılarak elde edilmiştir. Herbir implant bölgesinin, bukkal yumuşak doku kalınlığı alveoler krete dik olarak ölçülmüştür ve her bir implant bölgesi için alveolar kret tepesi ve tabanında2 ölçüm gerçekleştirilmiştir. US incelemesi ACUSON S 2000 (Siemens, Munich, Germany) yüksek çözünürlüklü ultrasonografi cihazı ile yapılmıştır. İnceleme sırasında 15 MHz hokey sopası prob kullanılarak longitudinal düzlemde, prob pozisyon sürekli değiştirilerek yeterli kalitede krosseksiyonel görüntü elde edilene kadar yapılmıştır. Her implant bölgesi için metrik ölçümler KIBT görüntülerinde değerlendirilen aynı noktalarda gerçekleştirilmiştir. Her bir implant bölgesi yumuşak doku kalınğı aynı referans noktalarda klinik olarak, enjeksiyon iğnesi ve yumuşak silikon disk yardımıyla lokal anestezi altnda ölçülmüştür. 3 farklı teknik kullanarak elde edilen yumuşak doku kalınlığı ölçümleri, tek yönlü varyans analizi ile değerlendirilmiştir. Altın standart yöntemi olan klinik ölçüm ile ultrasonografi ve KIBT ölçüm (Morita ve Planmeca) grupları arasındaki ölçüm farklarının dağılımı Tek Örneklem Testi ile incelendi. Analizler için SPSS 14.01 paket programından yararlanıldı. Tüm istatistiksel kararlarda P0.05). Ancak taban bölgesi ölçümleri için, klinik yöntem ile Morita KIBT cihazı ile elde edilen ölçümler arasında istatiksel olarak anlamı fark tespit edilmiştir(p=0,014). Buna ek olarak tepe bölgesi için, klinik yöntem ve her iki KIBT cihazı(Planmeca ve Morita) ile elde edilen ölçümler arasında istatiksel olarak anlamlıfark bulunmuştur (p=0,012 ve 0,018). Sonuç: Yüksek çözünürlüklü ultrasonografi, dişsiz hastalarda implant yerleştirilmesi öncesinde yumuşak doku kalınlık ölçümlerinde doğru ölçümler sağlamıştır. Düşük maliyet, non-invaziv ve non-iyonize doğası gereği ultrasonografik görüntüleme, implant bölgesi yumuşak dokuların değerlendirilmesinde umut vadeden bir tekniktir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Various invasive methods have been utilized in order to measure soft tissue thickness, such as; histological sectioning, transgingival probing by using a periodontal probe, using an endodontic reamer or an injection needle under local anesthesia. Recently, computerized tomography (CT), cone beam computerized tomography (CBCT) and ultrasonography have been used as non-invasive methods for the measurement of soft tissue thickness. Our aim was therefore to evaluate and compare the accuracy of high resolution US by usingtwo different CBCT units and clinical periodontal assessment for measuring soft tissue thickness in edentulous patients prior to implant placement. Materials and Methods: We prospectively evaluated gingival thickness in 40 implant region (16 anterior and 14 posterior) by using limited FOV CBCT images and US images in comparison with periodontal sond measurements.CBCT images of 20 patient were obtained by using a Planmeca Promax 3D max CBCT unit (Planmeca, Helsinki, Finland) and CBCT images of other 20 patients were obtained by using Morita 3D Accuitomo 170® (J Morita, Kyoto, Japan) with an acrylic lip retractor placed. For each implant site, soft tissue thickness measurements were performed at 2 different points; top of alveolar crest and bottom of alveolar crest on CBCT images by using inbuilt software. US examinations were conducted by using an ACUSON S 2000 (Siemens, Munich, Germany) with a 15MHz hockey probe on the longitudinal plane, with the probe position changed constantly to obtain sufficient crossectional images on the monitor. For each implant site, metric measurement of soft tissue thickness was performed at the same 2 points that were already calculated on CBCT images. Thicknesses of the soft tissues of each implant site were also measured clinically at the same reference points by using an injection needle with a stopper. Soft tissue thickness obtained by using 3 different techniques were compared with one way variance analysis. In order to compare measurement differences between techniques one sample t-test was used. All statiscal analysis were performed by using SPSS 14.01. Significance level was set P0.05). However there were statistically significant differences between clinical measurements and CBCT measurements obtained with Morita CBCT unit for measurements conducted at the bottom of alveolar crest (p=0,014). In addition, statistically significant differences were found between clinical measurements and CBCT measurements 65 obtained from both CBCT units (Planmeca and Morita) for measurements conducted at the top of alveolar crets(p=0,012 and 0,018). Conclusion: High resolution US provided accurate information for the measurement of soft tissue thickness in edentulous patients prior to implant placement. Due to it is low cost, non- invasive and non-ionized nature, US imaging is a promising technique, for preoperative soft tissue evaluation implant site.