Disiplinlerarası bir etkileşim olarak seramik yüzeylerde alternatif fotoğraf baskı yöntemlerinin etkisinin araştırılması
Research of the effect of alternative photo printing methods on ceramic surface as an interdisciplinary interaction
- Tez No: 624692
- Danışmanlar: DOÇ. DUYGU KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Seramik, insanlığın en eski üretim malzemelerindendir. M.Ö. 8000 yıllarında, çamurun şekillendirildikten sonra pişirilmesiyle birlikte, seramik keşfedilmiştir. Seramik; tarih boyunca insanlık ile değişmiş, gelişmiş ve bugün bir sanat haline gelmiştir. Birçok sanatçı seramik malzemeyi, sanatının ve üslubunun bir parçası olarak tercih etmektedir. Yapısı gereği seramik, sanatçıya geniş şekillendirme olanakları tanımaktadır. Tarihsel değeri, plastik imkânları göz önüne alındığında, seramik malzemenin sanatın bir parçası, sanatçının ifade aracı olması da kaçınılmaz olmuştur. Alternatif fotoğraf olarak isimlendirilen baskı yöntemleri, bugün ana akım olmayan hemen hemen tüm fotoğraf tekniklerini kapsamaktadır. Tüm bu teknikler fotoğraf sanatının ve fotoğrafçılığın doğuşunda ve gelişiminde büyük ve önemli bir yere sahiptir. Farklı yüzeylere uygulanabilirlik açısından geniş bir yelpaze sunmaları, bu yaratıcı baskı tekniklerinin en cezbedici yönlerinden biridir. Birçoğu, sadece kâğıda değil; seramik, cam, ahşap, kumaş gibi farklı yüzeylere de uygulanabilmektedir. Seramik malzemenin teknik özgürlüğü düşünüldüğünde, alternatif fotoğraf baskı teknikleriyle birlikte kullanıldığı noktada, bu iki teknik ve sanatın, birbirini besleyeceği söylenebilmektedir. Sanatta disiplinlerarası yaklaşımın 20.yüzyıldan itibaren ön plana çıktığı görülmektedir. Günümüze kadar gelişen bu kavram, 21.yüzyılda, plastik sanatlar alanında sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Seramik sanatı da diğer sanatlar gibi estetik, görsel ve teknik anlamda, diğer alanlar ile disiplinlerarası bir etkileşim içerisindedir. Bu etkileşimlerin gelişimi ve sonuçları incelendiğinde, plastik sanatları geliştirdiği, beslediği ve yeni bakış açıları yarattığı gözlemlenmektedir. ''Disiplinlerarası Bir Etkileşim Olarak Seramik Yüzeylerde Alternatif Fotoğraf Baskı Yöntemlerinin Etkisinin Araştırılması" başlıklı yüksek lisans tezi Bilimsel Araştırma Projesi olup, tez araştırması kapsamında, alternatif fotoğraf baskılarından Cyanotype, Vandyke ve Gum Bichromate'ın, seramik malzemede etkileri araştırılmıştır. Süreç ve sonuçlar detaylı bir şekilde incelenerek olumlu ve olumsuz sonuçlar dâhilinde, örnek ve uygulamalar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ceramic is one of the oldest production materials of humanity. In BC 8000 years, the clay fired after the shaping, the ceramics was discovered with that. Ceramic has changed and developed with humanity throughout history and has become an art today. Many artists prefer ceramic materials as part of their art and style. By its nature, ceramics gives the artist extensive styling opportunities. Given its historical value and plastic possibilities, it has been inevitable that ceramic material is a part of art and an expression of the artist. Printing methods, called alternative photographs, cover almost all photography techniques that are not mainstream today. All these techniques have a great and important place in the birth and development of photography art. Many of them are not only on paper; It can also be applied to different surfaces such as ceramic, glass, wood, fabric. Many of them can be applied not only on paper but also on different surfaces such as ceramics, glass, wood, fabric. Considering the technical freedom of ceramic material, it can be said that these two techniques and arts will feed each other at the point where they are used together. It is seen that the interdisciplinary approach in art has come to the fore since the 20th century. This concept, which has developed up to the present day, frequently appears in the field of plastic arts in the 21st century. Ceramic art, like other arts, is in an interdisciplinary interaction with other fields in aesthetic, visual and technical terms. When the development and results of these interactions are examined, it is observed that they develop, nurture plastic arts and create new perspectives. The master's thesis titled 'Investigating the Effect of Alternative Photo Printing Methods on Ceramic Surfaces' is the Scientific Research Project. Within the scope of the thesis research, the effects of alternative photo prints, Cyanotype, Vandyke and Gum Bichromate, were investigated. The process and results are examined in detail and examples and applications are presented within the positive and negative results.