Dişil imge olarak kadın
Woman as feminine imagery
- Tez No: 624708
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SALİM AKTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
1790'lardan bu yana mücadele içerisinde olan kadınlar, feminist hareketi başlatmışlardır. Bu hareketle beraber sanatta da kadın imgesi, bedeni toplumsal sorunlarla beraber daha çok ön planda kullanılmaya başlanmıştır. Genel sanat tarihinde kadın imgesi her zaman sanatın temel yapıtaşlarından biri olmuştur. Zaman geliştikçe kadın imgesi sanat alanında da değişiklik göstermiştir. Yineleyen kadın imgesi konusu, yenilenen formlar, metaforik öğeler ve kullanım şekilleriyle sanatta her zaman karşımıza çıkmaktadır.“Dişil İmge Olarak Kadın”adı altında yürütülen bu tez çalışmasında, birinci bölümde Feminist düşünce ve tarihi ele alınmış, tarihe küçük bir yolculuk yapılmıştır. İkinci bölümde modern sanat tarihi açısından feminist sanatçıların kadınlık ve kadın imgelerini kullanım şekilleri ve yorumlamaları ele alınıp, incelenmiştir. Üçüncü bölümde; kişisele, öz benliğe inilerek öz yaşam öyküsü yazılmış, yapılan eserleri toplumsal ve sanatsal bağlamda kadın imgesi açısından incelenmiş ve açıklanmıştır. Modern sanatta kadın imgesi nasıl ifade edilmiş? ve“Öz”e dönerek; kadın imgesi nasıl kullanılmış? sorularından yola çıkarak tez oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Women who have been struggling since the 1790's started the feminist movement. With this movement, the image and body of woman got started to be used more in the foreground with social problems. The image of woman in general art history has always been one of the basic building blocks of art. Over time, the image of woman has also changed in the field of art. The subject of recurring image of woman always appears in art with renewed forms, metaphoric elements and usage patterns. In modern art, social, religious and cultural problems were handled by feminist artists, and the image of woman was used with different techniques from different perspectives. The image of woman showed variety in these uses. In this thesis study, which is carried out under the name of“Woman as Feminine Imagery”, in the first part feminist history was discussed and a short trip to the history was taken. İn the second part the ways and interpretations of feminist artists' use of feminity and female images in terms of modern art history are examined. The image of the woman was examined with artist resumes and works. Besides the artist resumes and works, images of feminity and women are examined. In the third part, a personal life story has been written up to the individual and the self, and the works made were examined and explained in terms of the image of woman in a social and artistic context.“What have they done?”and“What have I done?”based on the questions, a thesis has been created.