The story of a victim: A psychoanalytic view of racism within the scope of women and children themes in 'The Bluest Eye' and 'A Mercy' by Toni Morrison
Bir kurbanın hikayesi: Toni Morrison'ın 'En Mavi Göz' ve 'Merhamet' adlı eserlerinde ırkçılığın kadın ve çocuk temaları çerçevesinde psikanalitik bir incelemesi
- Tez No: 636608
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ULUCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Güzellik nedir? Neden bir şeyi güzel buluruz? İnsanlar bazen birşeyden hoşlanırlar ve bu bilinçaltı duygu toplumun normlarından kaynaklanır. Eğer durum böyleyse; toplumun algılarımızı belirlediğini söyleyebilir miyiz? Bununla bağlantılı olarak, bir kavram tarafından zihnimizde yaratılan imge aslında toplumun bizi içselleştirmeye zorladığı yapay bir algıdan fazlası değildir. Başka bir ifadeyle, güzellik kavramı veya etiketi genel algının bir ürünüdür ya da sadece bir zihin oyunudur. Eserlerin temalarını çarpıcı, sıra dışı, kimsenin bahsetmeye cesaret edemediği sahnelerle donatarak, Morrison eserleri aracılığıyla bizi toplum normlarının insani boyutları hakkında sorgulamaya teşvik ediyor ve psikolojimizin derinliklerinde bir yolculuğa davet ediyor. Her iki eserinde de ana karakterlerin kimlik bunalımını derin psikolojik travmalar takip ediyor ve yaşama direncinin kaybıyla sonuçlanıyor. Bu çalışma Toni Morrison'ın“En Mavi Göz”ve“Merhamet”adlı eserlerindeki Afro-Amerikan kadın ve çocuk temalarını ilgili çalışma alanındaki önde gelen şahsiyetlerin teori ve fikirlerinden yararlanarak psikanalitik bakış açısıyla analiz etmeyi ve kıyaslamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
What is beauty? Why do we find something beautiful? Sometimes people love something but this unconscious feeling stems from the norms of their society. If this is the case, can we claim that society determines our perceptions? Correspondingly, an image that is created by a notion in our minds is nothing more than an artificial perception that society has forced us to internalise. In other words, we can say that the notion of beauty is the product of general perception or just a mind game. Through her work, Morrison forces us to question ourselves about the humanistic dimensions of societal norms by adorning her themes with stunning, extraordinary scenes, which nobody dares to question and invites us on a journey through the depths of our psychology. In both novels, the main character suffers an identity crisis following deep psychological trauma resulting in the loss of vital resistance. This study aims to analyse and compare Afro-American women and children themes in“The Bluest Eye”and“A Mercy”by Toni Morrison from a psychoanalytic perspective using the theories and ideas of leading figures in related fields of study.