İlkokul birinci sınıfa 60-66 aylık başlayan çocuklar ile 70-72 aylık başlayan çocuklar arasındaki ahlaki yargı farklılıklarının incelenmesi
A research on moral judgment variation between children that start the primary school when they are 60-66 months old and 70-72
- Tez No: 624722
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYLİN SÖZER ÇAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Türkiye'de ilköğretime başlama yaşı, 4+4+4 eğitim sistemine geçilmesinin ardından 60-66 aylık çocukları kapsayacak şekilde öne çekilmiştir. Okula erken başlamanın etkisine dair bir çok araştırma bulunmasına rağmen bu durumun ahlaki yargıya etkisine dair bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışma, ilköğretime 60-66 aylık ve 70-72 aylık başlayan çocukların ahlaki yargılarını karşılaştırmak ve okula başlama yaşının ahlaki yargıları üzerindeki etkisini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. İlişkisel tarama modeli esas alınarak yapılan bu çalışmanın evrenini, 2015-2016 Eğitim Öğretim yılında İstanbul ili Zeytinburnu ve Bakırköy ilçelerinde bulunan devlet okullarına 60-66 aylıkken başlayan çocuklar ile 70-72 aylıkken başlayan 500 çocuk oluşturmaktadır. Sözer Çapan (2005) tarafından geliştirilmiş ahlaki yargı ölçeğinden yararlanılan araştırma kapsamında, Piaget ve Kohlberg'in çalışmalarından yola çıkılarak hikâye tekniği kullanılmış; ahlaki yargıyı ölçmek amaçlı“İkilem”,“Paylaşım”,“Kasti Kaza”,“Yardımlaşma”ve“Kurala Uyma”alt boyutlarında hazırlanmış hikâyelerden faydalanılmıştır. Verilerin toplanması sürecinde gerçekleştirilen uygulamalar ve hikâye çalışması, araştırmacı tarafından bizzat, öğrencilerle yüz yüze gerçekleştirilmiştir. Örneklemin alt gruplarda normal dağılım özelliği gösteren ve göstermeyen gruplar olması sebebiyle parametrik ve nonparametrik analiz teknikleri kullanılmıştır. Bu bağlamda; Ahlaki Yargı Ölçeği'nin toplam ve alt boyutlarından aldıkları puanların yaş grupları, cinsiyet, kardeş sahibi olma durumu, daha önceden okul öncesi eğitim alma durumu ve anne-baba öğrenim düzeyi değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek üzere parametrik tekniklerden bağımsız grup t testi; Ahlaki Yargı Ölçeği'nin toplam ve alt boyutlarından aldıkları anne eğitim durumu ve baba öğrenim durumu değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek üzere nonparametrik tekniklerden Kruskal Wallis Testi uygulanmıştır. Elde edilen veriler bilgisayarda“SPSS 20”paket programında çözümlenmiş, bulgular araştırmanın amaçlarına uygun olarak çizelgeler hâlinde sunulmuş ve literatür verileri ışığında yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda, çocukların ahlaki yargı ölçeğinden aldıkları toplam puanların, yaş grubu değişkenine göre ve alt boyutların hepsinde (ikilem, paylaşım, kasti kaza, yardımlaşma ve kurala uyma) büyük yaş grubu lehine anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Ayrıca, okulöncesi eğitim almış çocukların ahlaki yargı puanlarının daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Büyük ve küçük yaş olarak ele aldığımız iki grup arasındaki (60-66 ve 70-72 aylık okula başlayan çocuklar) yaş farkı az olsa bile gelişim farklılıklarının kendini gösterdiği tespit edilmiştir. Araştırma sonuçları ve literatür verileri ışığında; okula başlama yaşına, çocukların gelişim düzeylerinin somut ve bilimsel veriler ışığında tespitinin ardından karar verilmesi gerektiği; ayrıca Türkiye'de okulöncesi eğitiminin mecburi hâle getirilmesinin faydalı olacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In Turkey, the age for children to begin compulsory schooling is lowered to 60-66 months after the government implemented the“4+4+4 educational system.”Although there have been numerous researches on the effect of early schooling, there hasn't been any research on the ethical concerns about this new system. In this study, it is aimed to compare the moral judgment of children that start primary school when they are 60-66 months old and those that take schooling when they are 70-72 months old and to show the effect of this age difference on their moral judgment. This study is based on 500 children that start the school when they are 60-66 months and 70-72 months in Zeytinburnu and Bakırköy in İstanbul depending on relational screening model. In the framework of moral judgment scale developed by Sözer Çapan in 2005, technique of telling stories is applied depending on the studies of Piaget and Kohlberg; stories prepared in relation to the sub-dimension of“dilemma”,“accident intention”,“collaboration”,“cultural sharing”and“rule”were used. All the applications and the study of stories were applied by the researcher herself via face to face interaction with the students. Because there are groups varying in normality distribution, parametric and nonparametric analysis techniques were used. In this respect, independent group t test was applied to see if the points taken in the total and sub-dimension of moral judgment scale differ depending on age group, gender, number of siblings, preschool education and parents' education level. Nonparametric scale of Kruscal Wallis was used to see if it differs depending on the parents' educational level. Data obtained were analyzed via SPSS 20 program and the findings were presented with the help of diagrams and evaluated in the light of data of literature. As a result of this research, according to the total points of the students on the moral judgment scale, a great difference was seen in the advantage of the older group in all the sub-dimensions (dilemma, accident intention, collaboration, cultural sharing and rule). Also, it showed that children that had taken pre-school education scored higher. Although when the age gap between the two groups (60-66 and 70-72 months) is minimal there is a difference in development of the values mentioned. In the light of the literature and the research results, it is advised that decision as to the schooling age should be given taking into consideration children's development level in the light of scientific data; and also it would be useful to make pre-school education compulsory in Turkey.