İlköğretime başlama yaşına göre çocuklarda eğitim yılı başında ve sonunda tifaldi test bulgularının karşılaştırılması
The impact of age of school on receptive and expressive language skills at the begining of the first and end of second term
- Tez No: 561612
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SAMİ BERÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Çalışmamızın amacı, okula başlama dönemi yaş faktörünün alıcı ve ifade edici dil gelişimine etkisini ortaya konulması dönem başı/dönem sonu dil becerilerinin iki grup arasında karşılaştırılmasıdır. Çalışmamız Isparta ilinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı 3 ilkokulda, ilkokul birinci sınıf öğrencileri üzerinde yapılmıştır. Çalışmamıza dahil edilen çocuklar 2 gruba ayrılmıştır. 1. grup,60-66 ay ve 66-72 aylık çocuklar; 2. grup, 72-84 aylıkken okula başlayan çocuklardır.Her iki grupta da tüm öğrencilere tarama odyometritesti ve eğitim yılı başı, eğitim yılı sonu olmak üzere 118 öğrenciye TİFALDİ testi uygulanmıştır. Verilerin analizi sonucunda birinci sınıfa başlayan tüm çocuklarda, eğitimin alıcı ve ifade edici dil becerileri üzerinde olumlu etkisinin bulunduğu saptanmıştır. Alıcı dil becerilerinin edinilmesinde, daha ileri yaştaki çocuklarındaha kabiliyetli olduğu bulunmuştur. İfade edici dil becerilerinin gelişiminde yaş faktörü anlamlı bir fark yaratmamaktadır. Annenin eğitim durumu dil becerilerinin gelişiminde fark oluşturmamıştır. Bunun yanında babanın eğitim seviyesi yükseldikçe alıcı dil becerilerinin geliştiği sonucuna ulaşılmıştır. Kardeş sayısı, alıcı-ifade edici dil becerilerinin gelişimi üzerinde herhangi bir etki yaratmamaktadır. Annenin çalışması, ifade edici dil becerilerine katkıda bulunmamakla birlikte, alıcı dil becerileri üzerine katkı sağlamaktadır. Bir yıl okul öncesi eğitim alan çocuklar ve okul öncesi eğitime iki yıl giden çocuklar, alıcı ve ifade edici dil becerilerinin gelişmesi bakımından, üç yıl okul öncesi eğitim alan çocuklara göre daha avantajlıdır. Sonuç olarak; gruplar arasında okula erken dönemde başlayan çocuklar ve tam zamanında başlayan çocukların okula başlama esnasında okula başlama yaşına göre alıcı ve ifade edici dil gelişiminde saptanan farkın, 1. Eğitim yılının sonunda kapanmadığını ve okula erken başlayan çocukların alıcı dil gelişimi açısından okula tam zamanında başlayan çocuklar ile aynı seviyeye gelmediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
One of the aims of the study is to reveal the effects of the scholl starting age factor on the development of expressive and recipient language. Another aim of the study is to compare two groups by beginning/ending term language skills. This study depends on three elementary school of the Ministry of Education in Isparta and it was conductedon incipient first class students. The study is divided in to two groups. Group one consists of 60-66 months old students and group two consists of 66-72 months old students. Audiometryand TIFALDI tests are conducted total 118 students in both groups at the beginning and ending of the school year. Inconsequence of analysis results, education has a positive impact on recipientand expressive language skills of all first class students. It is found that older students are more capable of acquiring recipient language skills. Age factor does not make a significant difference in the development of expressive language skills. The education level of the mother did not make any difference in the development of language skills. On the otherhand, it was concluded that the father's education level gets higher; the development of recipient language skills gets also high. The number of siblings has no effect on the development of recipient-expressive language skills. Although a working mother does not contribute to the expressive language skills, she contributest other recipient language skills. Children who receiveone year of preschool education and 3 years of pre-school education are more advantageous than two years of pre-school education in terms of the development of recipient and expressive language skills. It was observed that recipient and expressive language development difference between children who started school in early period and children who started school on time were not closed at the end of first year of sch0ool. It was a l so seen that children who start school in early period do not come to the same level with the children who started at school on time, in terms of recipient language development.