Hemşirelik öğrencilerinin enjeksiyon uygulamaları için mobil destekli artırılmış gerçeklik eğitim materyalinin geliştirilmesi, uygulanması ve değerlendirilmesi
Development, practice and evaluation of mobile augmented reality educational material for nursing students' injection practice
  1. Tez No: 624739
  2. Yazar: YETER KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Sağlık Eğitimi, Nursing, Health Education
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışma, enjeksiyon uygulamaları için Mobil Artırılmış Gerçeklik (MAG) eğitim materyalinin geliştirilmesi, öğrenci hemşireler tarafından kullanımının sağlanması ve öğrencilerin enjeksiyon uygulamalarına ilişkin bilgi ve becerileri üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Kontrol gruplu deneysel tasarımlı yürütülen bu çalışmanın örneklemini, güç analizi ile belirlenen 64'ü deney, 58'i kontrol olmak üzere toplam 122 birinci sınıf hemşirelik öğrencisi oluşturmuştur. Veriler, öğrenci bilgi formu, enjeksiyon uygulamalarına ilişkin ön test, son test ve kalıcılık test olarak adlandırılan bilgi testi, ders gözlem formu, enjeksiyon değerlendirme formları, MAG görüş değerlendirme anketi kullanılarak Mart-Nisan 2018 tarihlerinde arasında toplanmıştır. Çalışmada, subkütan (SC), intramüsküler (IM) ve intravenöz (IV) enjeksiyon uygulamalarına deney grubundaki öğrenciler MAG materyalleriyle, kontrol grubundaki öğrenciler ise geleneksel öğretim yöntemleriyle çalışmışlardır. Verilerin analizinde sıklık, yüzdelik, t test, ki kare testi, Mann Withney U testi, Friedman testi, Wilcoxon işaret testi, Kruskall Wallis testi, Kappa analizi, korelasyon testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to develop the Mobile Augmented Reality (MAG) training material for injection applications, provide its use by student nurses and its effect on students' knowledge and skills related to injection applications. The sample of this study, which consisted of experimental study with control group, consisted of a total of 122 freshmen nursing students determined by power analysis, 64 of which were experimental and 58 of which were control. The data were collected between March-April 2018, using the Student Information Form, information test for injection applications named as pre-test, post-test and retention test, course observation form, injection assessment forms and MAG opinion evaluation questionnaire. In the study, the students in the experimental group worked with MAG materials on subcutaneous (SC), intramuscular (IM) and intravenous (IV) injection applications while the students in the control group worked with traditional teaching methods. In the analysis of the data, frequency, percentage, t test, chi square test, Mann Withney U test, Friedman test, Wilcoxon sign test, Kruskall Wallis test, Kappa analysis and correlation tests were used.