Gebelerde travmatik doğum algısı ve anne bağlanması ilişkisi
Relationship between maternal antenatal attachment and traumatic childbirth perception among pregnant women
- Tez No: 624740
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜLÜFER ERBİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu araştırma gebe kadınlarda travmatik doğum algısı ve anne bağlanması arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Bu tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte olan çalışmanın örneklemine Türkiye'nin Karadeniz Bölgesindeki bir devlet hastanesinin polikliniklerine doğum öncesi izlem için başvuran ve araştırmayı katılmayı kabul eden 370 gebe kadın alındı. Araştırmanın verileri, Kişisel Bilgi Formu, Doğum Öncesi Anne Bağlanma Ölçeği (DÖABÖ) ve Travmatik Doğum Algısı Ölçeği (TDAÖ) ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde, tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, Tek Yönlü Varyans Analizi, t testi, Kruskal Wallis testi ve Pearson korelasyon katsayısı kullanıldı. Bulgular: Gebelerin yaş ortalaması 26.61±5.73 olarak bulundu ve çoğunluğu (%84.6) gebeliğin üçüncü trimesterindeydi. Gebelerin TDAÖ puan ortalaması 73.21±28.34, DÖABÖ puan ortalaması 75.71±7.72 bulundu. Normal doğum ağrısını, gebelerin %38.3'ünün“şiddetli”ve %46.1'inin“çok şiddetli”olarak tanımladığı bulundu. Gebelerin %29.2'sinin“yüksek”düzeyde ve %14.5'inin“çok yüksek”düzeyde travmatik doğum algısına sahip olduğu belirlendi. TDAÖ puan ortalaması ve DÖABÖ puan ortalaması arasında negatif yönde“düşük”düzeyde anlamlı ilişki bulundu (r=-.173).
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to examine the relationship between traumatic birth perception and maternal antenatal attachment of pregnant women. Material and Method: The sample of this descriptive and correlational study included 370 pregnant women who applied to for antenatal visit to outpatient clinics of a public hospital in the Black Sea region of Turkey. The data of the study were collected with Personal Information Form, Maternal Antenatal Attachment Scale (MAAS) and Traumatic Birth Perception Scale (TBPS). Descriptive statistical methods, One Way ANOVA, t test, Kruskal Wallis test and Pearson correlation coefficient were used to evaluate the data. Results: The average age of pregnant women was 26.61 ± 5.73. The majority of the pregnant women (84.6%) were in the third trimester of pregnancy. The TBPS score of the pregnant women was 73.21±28.34, and the mean MAAS score was 75.71±7.72. It was found that normal birth pain was defined 38.3% of pregnant women were“severe”and 46.1% of them were“very severe”. It was determined that 29.2% of pregnant women had a“high”level and 14.5% of them had a“very high”level traumatic birth perception. A low level significant correlation was found between the TBPS mean score and the MAAS mean score (r= -.173).