Çorum ilinde bulunan spor merkezlerindeki sporcuların besinsel ergojenik destekler hakkındaki bilgi düzeylerinin ve kullanım sıklığının belirlenmesi
Determi̇nati̇on of the knowledge level and usage frequency of nutri̇ti̇onal ergogeni̇c supports of sportsman i̇n Çorum sports centers
- Tez No: 624747
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KÜRŞAT DERİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Günümüzde sporcu beslenmesi ile ilgili doğru kaynaktan alınmamış bilgilerin yarattığı sorunlar giderek daha çok karşımıza çıkmaktadır. Çalışmamız etik kurul izni alınmasını takiben, 1 Mayıs-1 Haziran 2019 tarihleri arasında Çorum'da rastgele seçilmiş spor salonlarında spor yapan 51 kadın 255 erkek katılımcı üzerinde yapılmıştır. Katılımcılara 33 soru içeren bir anket uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, problems related to athlete nutrition which are not obtained from the right source are increasingly encountered.Following the approval of the ethics committee, 51 female and 255 male athletes who participated in randomly selected sports halls in Çorum between May 1 and June 1, 2019 were participated in the study.Necessary information was given to the gymnasium and individuals where the survey will be conducted and their approval was obtained.The data were statistically compared with Kruskal Wallis and Mann Whitney-U tests and if p