İklim değişikliğinin atikhisar baraj gölü'nün yüzey alanı ve kıyı çizgisindeki değişimleri üzerine etkilerinin uzaktan algılama ve coğrafi bilgi sistemi kullanılarak balıkçılık yönetimi açısından izlenmesi
Monitoring climate change effects on surface area and shoreline changes in atikhisar reservoir by using remote sensing and geographic information system in terms of fisheries management
- Tez No: 624795
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ ACARLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 346
Özet
Bu çalışmanın amacı Atikhisar Baraj Gölü'nde gerçekleşen kıyı çizgisi (KÇ) ve yüzey alanı (YA) değişimlerinin uzaktan algılama ve coğrafi bilgi sistemi kullanılarak belirlenmesi ve izlenmesidir. İklim değişikliğinin KÇ ve YA üzerindeki olası etkilerinin incelenmesi ve balıkçılık yönetimi açısından değerlendirilmesi de hedeflenmiştir. Bu kapsamda, 1975–2017 yılları arasındaki uydu görüntülerinden KÇ ve YA manuel olarak sayısallaştırılmıştır. Sonuç olarak, izleme dönemi boyunca KÇ uzunluğu 12,187km ile 31,7km arasında, YA ise 1,72km2 ile 3,84km2 arasında değişkenlik göstermiştir. Başlangıçtaki değerler ile karşılaştırıldığında KÇ uzunluğundaki en fazla azalma ve artış %35,3 ile %55,6 iken YA'da %38,1 ile %38,1 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to monitor changes in shoreline and surface area of Atikhisar Reservoir by using remote sensing and geographic information system. Investigation and assessment of possible effects of the climate change on shoreline and surface area in terms of the fisheries management are also aimed. In this context, shoreline and surface area were manually digitized from satellite imageries for the period of 1975–2017. As a result, length of the shoreline was ranged between 12.187km and 31.7km while surface area was ranged between 1.72km2 and 3.84km2 during the monitoring period. When compared with the initial values, maximum decrease and maximum increase were calculated as 35.3% and 55.6% for the shoreline while they were computed 38.1% and 38.1% for total surface area, respectively.