Oral health status and treatment needs of children with Cerebral palsy in İstanbul (Turkey)
Türkiye İstanbul şehrindeki tedavi gerektiren Serebral palsy li çocuklarda ağız ve diş sağlığı durumu
- Tez No: 624811
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEMSA İLKNUR TANBOĞA, DOÇ. DR. VİLMA BRUKİENE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
. ÖZET Giriş: Serebral Palsı, çeşitli derecelerde doğum esnasında yada doğumdan hemen sonra oluşabilen bir durumdur. Bu durumdaki hastaların tedavisi çoğu zaman tüm diş hekimleri için oldukça zordur. Serebral palsi li hastaların diş tedavisinin daha iyi yapılabilmesi için erken teşhis çok önemlidir ve erken teşhis yapabilmek için çeşitli teknikler uygulanmaktadır. Bu türdeki hastalara teşhis ve bakım tekniklerinin diğer sağlıklı hastalardan farklı olması gerektiği bilinmelidir. Amaç: Çalışmanın amacı, Serebral Palsı bir grup Türk çocuğunda oral sağlık durumunun saptanmasıdır. Çalışma, pediyatrik Serebral Palsı hastalarda sosyo-ekonomik faktörleri ve ağız sağlığı durumuyla olan ilişkisini daha iyi anlamak için tasarlanmıştır. Materyal ve metod: Yaş ve cinsiyet olarak eşit, 60 Serebral Palsı ve 60 sağlıklı çocukta ağız içi bulguları incelendi ve karşılaştırıldı. Çürük sıklığı, plak, diş eti ve tükürük kapasitesi (tükürük ph ve buffer) ve diş mine defektleri özel indeksler aracılığı ile araştırıldı. Ağız Sağlığı Durumu ve sosyo-ekonomik faktöreleri ortaya kondu. Tüm hastaların genel tıbbi ve diş hastalıkları özgeçmişleri not edildi. Bulgular: Serebral palsı çocukların benzer DMFT, dmf, Gingivit indeksi, Debris indeksleri ve tükürük tampon kapasite skorlarına sahip olduklarını bulduk. Süt dişlerinde dis minesi kusurlarının yaygınlığı ve sosyo-ekonomik problemlerin daha yüksek olduğu görülürken, tükrük pH skoru düşük bulundu. Sonuç: CP çocuklarda genel popülasyona göre daha fazla oral ve dental patolojisi geliştirme riski devam ediyor. Yoğun önleyici prosedürler bu kişilerde diş hastalıkları riskini azaltır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Introduction: Cerebral palsy is descriptive term define number of condition with various degree of severity and this status appears at birth or shortly after birth. Though etiological factors responsible for this condition may be acting for a significant time before the birth. Management of medically compromised and handicapped patient often presents a challenge to dentists in all the specialities. The advent of early diagnostic procedure for better management of cerebral palsy is necessary for various medical and dental applications. It is important to understand that providing care for CP patients, produces might be any harm and diagnostic and mechanotherapeutic procedure may differ from those applied to healthy patients. Aim: The aim of the study was to determine oral health status in a group of Turkish children with CP. The study was design to understand more the oral and dental aspects, socio-economic factors and their relationship to oral health status of CP in pediatric patients. Material and Methods: Oral findings in a group of 60 children suffering from Cerebral Palsy were compared with age and gender matched control group consisting of 60 individuals, free of any disease. We obtained Oral Health Status by collecting carious, debris, gingiva, saliva capasity (saliva buffer and saliva pH) conditions and enamel defects data by using specific indices. Medical and dental history, socio-economic factors was obtained for each subject. Results: We found that children with CP have similar mean of DMFT, dmft, Gingivitis index, Debris indeces and saliva buffer capacity scores. Saliva pH score was lower while the prevalence of enamel defects of milk teeth and socio-economic problems seems to be higher. Conclusion: The CP populace persist in the greater risk of developing oral and dental pathologies than the general population. Intensive preventive procedures reduce risk of dental diseases in those individuals.