Dini yönelim düzeyi ile sınav kaygısı ilişkisi ve sınav kaygısında hipnoterapi
Relationship of religious devation level and test anxiety and effects of hipnotherapy on test anxiety
- Tez No: 62482
- Danışmanlar: PROF. DR. BEYZA BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
“Dini Yönelim Düzeyi ile Sınav Kaygısı İlişkisi ve Sınav Kaygısında Hipnoterapi”isimli bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde dini yönelim düzeyi ile sınav kaygısı terimlerine açıklık getirilmiş, bireylerin dini yönelimlerini ölçmek üzere bir envanter geliştirilmiştir. Geliştirilen bu envanter, sınav kaygısı ve sürekli kaygı envanterleri ile birlikte 711 öğrenci üzerinde uygulanarak bireylerin dini yönelimleri ile sınav kaygısı ve sürekli kaygı seviyeleri arasındaki ilişki araştırılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, kişilerin dini yönelimleri ile sınav kaygısı ve sürekli kaygı düzeyleri arasında negatif yönde anlamlı bir ilişkinin olduğu görülmüştür. İkinci bölümde hipnozun tarihi, bilimselliği, fayda ve zararları ve kullanım alanları hakkında bilgi verildikten sonra sınav kaygısında hipnoterapinin etkisi araştırılmıştır. Araştırmaya katılan 37 öğrenciye hipnoz yapılmıştır. Hipnoterapi sonrası /en az iki sınava giren öğrencilerin sınav kaygısı ve sürekli kaygılarındaki değişildik ölçülmüştür. Sonuç olarakta sınav kaygısında hipnoterapinin oldukça etkili bir yöntem olduğu, bu konudaki çalışmaların devam ettirilmesi gerektiğinin önemi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Master's thesis named The Relation Between Level of Religious Devotion and the Hypnotherapy of Exam Anxiety consists of two sections. In the first section, the terms religious devotion level and test anxiety were clarified and an inventory was developed to measure the religious devotions of individuals. This inventory with test anxiety and trait anxiety inventories have been carried out on 71 1 students in order to find out the relationship between the level of the individuals' religious devotion and the level of their test anxiety and trait anxiety. The results have shown that there is a negative and meaningful correlation between the individuals' level of religious devotion and their level of test and trait anxiety. In the second section, after giving information about the history of hypnosis, weather or not its scientific, its beneficial and harmful sides and its fields of usage, the effect of hypnotherapy on test anxiety has been searched out. Hypnosis has been done on 37 students that have participated in the research. After the hypnotherapy the difference between the test anxiety and trait anxiety of the students, having entered at least two exams, have been measured. As a conclusion, it has been observed that hypnotherapy on test anxiety is indeed a very effective method.