Kur'an'da taklit anlayışı
  1. Tez No: 62481
  2. Yazar: ŞEMSETTİN IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Türkçe Özet insan sosyal bir varlıktır, içinde yaşadığı toplumdan etkilenir ve onu etkiler. Bu etkilesin sürecinde, geçmişten süre gelen değerler ; kişiliğin belirlenmesinde ve yönlendirilmesinde etkindir. Bu bakımdan tarihi değerlere ve ataların kültür mirasına sadakat noktasında onu itirazsız kabul edenler bulunduğu gibi, akıl ve mantık süzgecinden geçirip, uygun değilse terk edenlerde bulunmaktadır. Ataların itirazsız taklidinden yana olanlar; yöneticiler ve sosyal yapı itibariyle toplumun önde gelenleridir. Bunlar, geleneğin sürdürülmesi yönünde psikolojik, sosyo - ekonomik, kültürel ve tarihi faktörleri baskı aracı olarak kullanıp çıkarlarının korunmasını ve toplumun bilinçten uzak tutulmasını amaçlamaktadırlar. Fakat bu durum her ne kadar etkili gibi görünse de, insan fıtratında var olan hakiki yaratıcıya inanma duygusu, bütün çarelerin tükendiği ve ümitlerin kesildiği bir anda; ayrılık iddiasında bulunan Firavun' un dahi Kızıldenizde boğulma tehlikesi ne karşı karşıya kalınca; tanrılık iddiasından vazgeçip“Musa'nın Tanrısına inandım”demesi sadece bu tür örneklerden bir tanesidir. Evrensel doğruları yayan ve uygulayan Peygamberler ile onların ilim /önünden mirasçıları olan alimlerin izlenilmesi, insan için gereklidir. Çünkü her insan, her şeyi aynı oranda ne anlayabilir ve ne de yapabilir. Fakat bu da körü körüne her şeyin taklit edilmesi anlamına gelmez. Allah, Peygamberlerine dahi itaati, emirlerine uygun olduğu müddetçe istemektedir. Sahabe, alimler ve bütün model olarak alınan insanların etki ve yetkileri hangi seviyede olursa olsun,“Allah isyanı olan noktada, kullara itaat oktur ”prensibiyle bu sınır iyice netleştirilmiştir. Demek ki itaat;nakli, akli ve ilmi değerlerin onayı alındıktan sonra başlamaktadır. Bu tür aklitte kişisel bir çıkar olmayıp, bilakis insanlık için pek çok yararlar ulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY i Man is a social creature. It is effected by the environment it also effects. Within this period of simultaneous effect, the personality of an individual is formed; with the impact of values respected for long years. Under this circumstance, one may accept these without arguing their current validity while some other may argue on this and filter them through to-days circumstances by their logic. The first may be expressed as fidelity to the cultural assumptions of ancestors. Imitating the ancestors are generally done by the leaders, managers or others who find various benefits for themselves on pretending that they are frank conservatives, thus establishing a pressure over others using mental, sociologic, socio-economic, cultural and historical values. They try the civilization believe in them and do not investigate and search the real and current facts. By this they aim at keeping their civilization on the same road with their ancestors and get rid of the potential danger of the social balances established in any manner. However, even if this method seems to work, does not in-fact. Any human being under distress and stress have a tendency on turning his face to the Holly Creator thus realizing the real facts. This can be examplified with the famous story of the Egyptian Pharoah, who when fell into trouble of getting drawned crossing the Red Sea screamed“I believed in the God of Moses”. It is essential for the humans to follow the paths of the prophets who taught and applied the universal truth and the saints who are their students in the science means. Because human are created with different capacity and understanding thus they may not understand an aspect in the same clearance hence they need some frank and sincere guide to lead them to truth. Yet this does not mean that every thing put forth by these guides must be repeated. God orders the men to obey to what prophets and their guides say and do to the extent that they are in general compliance with the mighty orders. This limit is clarified by“Men shall not obey if obeyance is objection to God”. This means that an obeyance requires to comply with the scientific, mental and holly understandings. Obeyance explained in the second paragraph bears benefits for the humanity, contrary to the previous - in-argued one - which had benefits for the applicator individuals. no