Kur'an ahkamının tagayyür meselesi
The Various applications of Kuran's rules
- Tez No: 62483
- Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ÖZET Kur'an'ın ilahi son kitap olması ve bundan 1400 yıl önce inmiş olması beraberinde bazı sorulanda gündeme getirmiştir. Acaba her geçen gün biraz daha değişen toplumun şartlarına Kur'an nasıl uyum sağlayacaktır. Bizde biliyoruzki her gün yeni yeni problemler ve meseleler ortaya çıkmaktadır. Biz de bunun cevabını bulabilmek için (Kur'an Ahkamının Değişim Meselesi) adlı tezimizi hazırladık. Bu tezimiz; bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, Kur'an'ın Hükümleri hakkında özet bir bilgi verdik. İkinci bölümde ise meseleyi“ Fıkıh Usulü”açısından ele aldık ve değişken olan ve olmayan hükümleri inceledik. İkinci bölümde ise, değişim hakkındaki farklı görüşleri zikrettik. Ve bunların içerisinden n uygun ve sağlam olanını tercih ettik. Üçüncü bölümde ise günümüzde değişilirliği tartışma konusu olan hükümleri inceledik. Bunlarda; Kadının Şehadeti, Kadının Miras Durumu, Hicab, İslam Ceza Hukuku v.b. gibi konulardır. Bunları delilleriyle birlikte inceledikten sonra, bu hükümlerin zamanın değişmesi ile birlikte değişmeyen hükümlerden olduğunu ortya koyduk. Çalışmamızı bir sonuç bölümü şle tamamladık. Burada da varmış olduğumuz neticeleri zikrettik.
Özet (Çeviri)
summary We know that the Kuran was the last of the Holey Books which was revended 1400 year ago. But now we see that some new issves are appanng and we want to explain how the Kuran handles these issves. So we prepare this research with the caption (The Various Applications of Kuran's Rules) So this resarch ıs ıncluds:A Intruduction and tree charters. About the intruduction we gave the above summary about Kuran's Rules. In the first chapter we started with The Basis from which islamic rulers one extracted with the emphasis on fixed oils and changing rules. İn the second chapter we speak about the different Aplications of these rules and we choise the stabile and the natural analaiyes these captaines. In the third chapter we speak about the daily changes and the costants in the rules like: the Woman's inharitance, the Woman Widness, and the Woman islamic Dress ect. And as are suit we save that these rules will remain constant and not be change. And we finished these research with the result part. %m^^ !»v_