Türkiye Çocuk Esirgeme Kurumu ve Çocuk dergisi: Aktörler ve söylemler (1936-1948)
Turkey Child Protection Agency and Child magazine: Actors and discourses (1936-1948)
- Tez No: 624821
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu çalışma kapsamında, Türkiye Çocuk Esirgeme Kurumu tarafından 1936-1948 yılları arasında yayımlanan Çocuk dergisinin sayıları incelenecektir. Dergi konusuna girilmeden önce Osmanlı'dan başlanarak Cumhuriyet dönemine kadarki süreçte çocuğun korunmasına dair gerek devlet, gerekse şahıslar tarafından atılan adımlar ve çalışmalar hakkında bilgi verildikten sonra asıl konu olan 'Çocuk' dergisi hakkında genel bir açıklama yapılacaktır. İleriki adımda ise, Çocuk'un yayımlandığı yıllarda ülkenin içinde bulunduğu konjonktür göz önünde tutularak, Kurum'un güttüğü çocuk politikası dergi aracılığıyla siyasi, sosyal ve ekonomik açıdan irdelenirken aynı zamanda devletin o dönemdeki çocuk politikası ile uyumuna bakılacak, veriler açıklanacak ve değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
In this research, child journal published by child protection institution from 1936 to 1948 will be examinated. Prior to this, the steps taken by the state and individuals in the protection of the child from the Ottoman period to republican period will be discussed. After this topic, 'Child' magazine that is basic topic of this research will be focused in general. In last part, taking into account the country's conjunctor, the institution's children's policy will be examined from a political and social perspective. To understand adaptation between child policy of the state and child policy of child protection institution, data that is collected will be analyzed and eximined.