Yenilenebilir enerjinin Türkiye ekonomisine yansımaları
Reflections of renewable energy on the Turkish economy
- Tez No: 624826
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AĞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Yenilenebilir enerji kaynakları, doğada doğal olarak yer alan ve enerji akımlarının niteliğini ve niceliğini bozmadan doğanın kendi evrimi içinde oluşturduğu ve bir gün sonra aynen eksilmeden varlığını devam ettiren enerji kaynaklarıdır. Yenilenebilir enerji kaynakları; hidroelektrik, rüzgâr, güneş, jeotermal, biyokütle ve diğer yenilenebilir kaynaklar olacak şekilde bir sınıflandırmaya tabi tutulabilir. Türkiye'nin yenilenebilir enerji kaynak potansiyelleri yıllık olarak; güneş enerjisinde 500.000 MW, rüzgâr enerjisinde 88.000 MW, Hidrolik enerjide 36.000 MW, Jeotermal enerjide 31.500 MW enerji potansiyeline sahiptir. Biyokütle enerjide ise; 2023 yılı hedefleri 2.000 MW seviyelerinde olup sahip olunan potansiyel bu rakamın çok daha üzerindedir. Ancak Türkiye yenilenebilir enerji kaynakları anlamında bu kadar yüksek potansiyellere sahip olmasına rağmen söz konusu potansiyelleri yeterince değerlendirememektedir. Yenilenebilir enerji kaynaklarının Türkiye ekonomisi üzerine sürdürülebilir kalkınma anlamında; doğaya ve çevreye zararı bulunmaması ve sürdürülebilir bir enerji kaynağı olması sebebiyle önemli katkılarının bulunduğu, İstihdam anlamında; yenilenebilir enerji sektörünün 2018 yılında 62.000 kişiye istihdam olanağı sunduğu, cari açık anlamında; 2018 yılında 27,6 milyar dolar cari açığı bulunan Türkiye'nin enerji ithalat rakamının ise; 42,99 milyar dolar olduğu yani; cari açık rakamlarının büyük bir kısmının enerji ithalinden kaynaklandığı, büyüme anlamında ise; yenilenebilir enerji kaynaklarının gerek sermayenin yoğun olduğu, gerekse emeğin yoğun olduğu üretim teknolojisinin gelişimine yardımda bulunarak ekonomi içerisindeki büyüme rakamlarında artışlar meydana getirdiği görülmekle birlikte Yenilenebilir enerji kaynakları alanındaki yatırımların ve bu kaynakların kullanımının arttırılması sonucu söz konusu rakamların daha iyi seviyelere geleceği gözlemlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Renewable energy sources are naturally occurring energy sources created by nature in its own evolution, without disrupting the quality and quantity of energy currents and continue to exist without decreasing. Renewable energy sources can be classified as hydroelectric, wind, solar, geothermal, biomass and other renewable resources. Turkey's renewable energy potential on an annual basis; It has the potential of 500.000 MW in solar energy, 88.000 MW in wind energy, 36.000 MW in hydraulic energy and 31.500 MW in geothermal energy. In biomass energy; The targets for 2023 are at 2,000 MW and the potential is much higher than this figure. Despite it's high potential, Turkey can't manage to utilize the mentioned potentials, when it comes to renewable energy sources. Concerning renewable energy sources in terms of sustainable development on Turkey's economy; It has important contributions due to its harmlessness to nature and environment and being a sustainable energy source. In terms of employment; the renewable energy sector provided employment opportunities to 62.000 people in 2018, In terms of current account deficit; Located 27.6 billion in 2018. The current account deficit of Turkey's energy import figures; That is $ 42.99 billion; A large part of the current account deficit results from energy imports, In terms of growth; Although it is seen that renewable energy sources increase the growth figures in economy by helping the development of production technology, where the capital is dense and labor intensive, increased investments in the field of renewable energy resources and the use of these resources will increase to higher levels.