Yeşil ekonomi politikalarının istihdam ve enerji sektörü üzerindeki yansımaları: Borsaya kote olan bir enerji firması üzerine uygulama
Reflections of green economy policies on employment and energy sector: An application on a listed energy company
  1. Tez No: 847459
  2. Yazar: MUSTAFA ENİS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL AKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Enerji, Banking, Economics, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Borsa Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Yeşil ekonomi çevre odaklı sürdürülebilirlik ve ekonomik büyümeyi beraber ele alarak bir ekonomi modeli oluşturmayı hedeflemektedir. Bu ekonomi modeli ile sürdürülebilirliği yakalamak için fosil yakıtların kullanımının azaltılması, çevreye zararı çok az olan yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanım alanının arttırılması, enerji tasarrufu ve yenilenebilir enerji alanında yatırımların teşvik edilmesi gerekmektedir. Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanım alanının geliştirilmesi adına yapılacak dönüşümlerde üretim ve tüketim modellerindeki değişimler istihdam tarafında da değişiklikleri beraberinde getirmektedir. Özellikle sanayi şirketleri tarafındaki değişimler büyük çaplı bütçeler gerektirmektedir. Borsaya kote olan bir enerji firması üzerinden yaptığımız incelemede atılan somut adımlar ile çalışan profilinde topyekûn bir değişiklik yapılmamış olup gerekli yerlere yapılan işe alımlarla beraber mevcut çalışan profilleri eğitimlerle beraber dönüşüme ayak uydurduğu gözlemlenmiştir. Yeni yapılacak işe alımlarda geleneksel üretim modelinden değil yeşil ekonomi modeliyle eklemlenecek iş alanlarına alımlar yapılmaktadır. Bu tez çalışmasında yeşil ekonomi politikalarının dünyada ve Türkiye'deki gelişimi, etkileri ve yatırım süreçleri incelenmiştir. Borsaya kote olan TÜPRAŞ firması üzerinden de enerji ve istihdamdaki dönüşüm irdelenmiştir. Türkiye'nin öncü sanayi kuruluşlarıyla beraber orta ölçekli şirketleri de bu yeşil dönüşümde aksiyon almaktadır. Bu çerçevede Tüpraş her sene sürdürülebilirlik raporu yayınlamaktadır. Tüpraş yenilenebilir enerji yatırımı olarak da ENTEK firmasını satın alması bu alandaki ciddiyetini göstermektedir. Açıklamış oldukları dönüşüm planı ve hedefleri Tüpraş şirketini alanında pozitif anlamda öne çıkarmaktadır. Yeşil enerji alanında yapılan yatırımlar önümüzdeki yıllarda özellikle enerji firmalarının pozitif anlamda ayrışmalarına sebep olacaktır. Dünyadaki dönüşüm dalgasına ayak uydurabilmek özellikle Türk sanayisi için çok büyük önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Green economy aims to create an economic model by addressing environmental sustainability and economic growth together. In order to achieve sustainability with this economic model, it is necessary to reduce the use of fossil fuels, increase the use of renewable energy sources that have little harm to the environment, and encourage investments in energy saving and renewable energy. Changes in production and consumption models in the transformations to be made in order to develop the use of renewable energy resources bring about changes on the employment side. Changes especially on the side of industrial companies require large-scale budgets. In our examination of a listed energy company, it was observed that no total change was made in the employee profile with the concrete steps taken, and that the existing employee profiles kept pace with the transformation with the trainings together with the recruitments made to the necessary places. In the new recruitments to be made, recruitments are made not from the traditional production model but to the business areas that will be articulated with the green economy model. In this thesis, the development, effects and investment processes of green economy policies in the world and in Turkey are analysed. The transformation in energy and employment has been analysed through TÜPRAŞ, a company listed on the stock exchange. Along with Turkey's leading industrial organisations, medium-sized companies are also taking action in this green transformation. In this context, Tüpraş publishes a sustainability report every year. Tüpraş's acquisition of ENTEK as a renewable energy investment shows its seriousness in this field. The transformation plan and targets they have announced make Tüpraş stand out positively in its field. Investments made in the field of green energy will cause especially energy companies to differentiate positively in the coming years. Keeping up with the transformation wave in the world is of great importance especially for the Turkish industry.