Modern İpek Yolu Projesi (Tek Kuşak Tek Yol) kapsamında orta koridor: Türkiye yatırımları ve etkileri
Belt and Road Initiative (One Belt One Road): Middle corridor and Turkey investments and effects
  1. Tez No: 639625
  2. Yazar: ABDİ ÇAĞATAY KELEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR NESLİHAN TURGUTTOPBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Modern İpek Yolu Projesi (Tek Yol Tek Kuşak) Kapsamında Orta Koridor Türkiye Yatırımları ve Etkileri adlı bu tez çalışması üç temel kısımdan oluşmaktadır. Tez içerisinde kullanılan yöntem literatür taramasıdır. Nitel ve ikincil araştırma yöntemleri kullanılmıştır. İlk bölümde, İpek Yolunun kavramı, tarihsel gelişimi, önemi, jeopolitik konumu, etkilediği ülkeler ve rotaları, gelişimi, Türk-Çin ilişkileri tarihine değinilmiştir. İkinci bölümde, Modern İpek yolu projesi adı altında tarihi İpek Yolunun yeniden canlandırılması araştırılmış; araştırma içerisindeki ülkelerin ekonomik açıdan incelemeleri, üye ülkeler için risk ve fırsat analizi, bu incelemelerin ışığında Türkiye'nin spesifik konularda yapılan analizleri yer almıştır. Türkiye kolunda yapılan incelemelerde bilişim, ulaşım, teknoloji bir bütün olarak incelenip, yetersiz kalınan noktalarda yapılacak yatırımlar ele alınmış; Türk turizmi üzerindeki olumlu etkileri ve lojistik ağında hali hazırda yapılmış girişimlerle birlikte yapılması gereken yenilikler takip edilmiştir. Bu çalışma yapılacak çalışmalara yol göstermesi için SWOT ve PEST Analizleriyle desteklenmiştir. Üçüncü bölümde, Türkiye'nin bulunduğu orta koridorun incelenmesiyle beraber ekonomik kemer ve deniz ipek yoluyla uyumlulukları ele alınmıştır. İpek Yolu'nun yeniden canlandırılması için yapılan çalışmalar kapsamında: TRACECA projesi, Asya Anakara Projesi, Trans-Asya Demiryolu Projesi, Unece-Unescop Avrupa Asya Ulaştırma Koridorları, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TANAP), Kuzey-Güney Ulaştırma Koridoru, Ekonomik İş Birliği Teşkilatı Ağı, Karadeniz Ekonomik İş Birliği Teşkilatı Ağı, Kuzey Güney Avrupa Otoyolu (TEM) Projesi, Kuzey Güney Avrupa Demiryolu (TER) Projesi, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu projesi, Marmaray Projesi, Üçüncü Köprü Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Kanal İstanbul Projesi, Avrasya Tüneli, Üç Katlı Büyük İstanbul Projesi gibi büyük öneme sahip projeler detaylı olarak incelenmiştir. Türkiye'nin siyaset, ticaret, doğrudan yabancı yatırım ve lojistik gibi potansiyel stratejilerini aydınlatmak için bu bölümde, her iki ülkenin, Türkiye ve Çin'in, endişeleri ve farklı bakış açılarından bahsedilmiştir. Ek olarak, gündeme yakın zamanda gelen pandemi sürecinin Modern İpek Yolu'nun geleceğini ve bu kapsamdaki projeleri olumsuz yönde etkilemesi incelenmiştir. Gelecek dönemde Çin'in izlemesi gereken politikalar ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The method used in the thesis is the literature review. Qualitative and secondary research methods were used. This work consists of three major parts including Ancient Silk Road, Modern Silk Road (Belt and Road Initiative), Middle Corridor and Turkey. In the first part of this study, the historical development, importance, geopolitical route and locations, countries and routes that are affected, development of the ancient Silk Road and the history of Turkish-Chinese relations are mentioned. In the second part, the revival of the historical Silk Road was investigated under the name of Modern Silk Road (BRI) project; economic review of the countries that are included in the BRI, risk and opportunity analysis for the member countries and its comparative analysis for Turkey in the light of this specific subject had conducted. In the researches which are made on the Middle Corridor section and Turkey; IT, transportation, technology are analyzed combined, investments that are made on the insufficient segments were discussed; the positive effects on tourism and the innovations that need to be done along with the existing initiatives in the logistics network were investigated. This study was supported by SWOT and PEST Analysis to guide the studies to be conducted. In the third part, the compatibility of the Middle Corridor where Turkey is located through Economic Belt and Maritime Silk Road is discussed. Crucial projects including; TRACECA, Trans-Asian Railway Project, Unece-Unescop European Asian Transport Corridors, Trans Anatolian Natural Gas Pipeline Project (TANAP), North-South Transport Corridor, North-South European Highway (TEM) Project, North-South European Railway (TER) Project, Baku-Tbilisi-Kars Railway Project, Marmaray Project, Yavuz Sultan Selim Bridge, Canal Istanbul Project, Eurasia Tunnel etc are analysed in detail, in terms of reviving the ancient Silk Road. Concerns and different perspectives of both countries, Turkey and China, were mentioned in this part in order to enlighten Turkey's potential strategies including politics, trading, direct foreign investment and logistics. In addition to all that, the effect of recent pandemic disease COVID-19 to the long-term process of BRI and the negative effect of the epidemic on the on-going projects within the BRI are mentioned. The policies that China should follow in the upcoming period were discussed.