İş yerinde psikolojik taciz/mobbing: Gemlik ilçesindeki küçük ve orta büyüklükteki zeytin imalat iş yerlerinde çalışan kadınlar üzerine araştırma
Psychological harassment in the workplace/mobbing: Research on women working on small and medium-sized olive workplaces in Gemlik district
- Tez No: 624831
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL MEMİŞ PARMAKSIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
İş yerlerinde ast, üst ya da eşit düzeyde çalışan bir kişi ya da bir grup tarafından bir kişiye yönelik uygulanan rencide edici, küçük düşürücü, onur kırıcı ve rahatsız edici olumsuz davranışlar olarak tanımlanan iş yerinde psikolojik taciz olgusu bu çalışmanın temelini oluşturmaktadır. Her kültürde, her toplumda, her iş yerinde ortaya çıkabilen iş yerinde psikolojik taciz konusundaki çalışmalar yaklaşık otuz yıllık bir geçmişe sahip olup iş yerinde psikolojik taciz, iş yerleri ve çalışanlar için henüz oldukça yeni bir kavramdır. Bu çalışmada Gemlik'teki zeytin sektöründe çalışan kadınların iş yerinde psikolojik taciz konusundaki farkındalığı, iş yerinde psikolojik taciz davranışlarına ne düzeyde maruz kaldıkları, bu olumsuz davranışlara maruz kalmalarının nedenleri, davranışlar sonucunda çalışanların yaşamının nasıl etkilendiği ve çalışanlara yönelik uygulanan psikolojik tacize karşı çalışanların nasıl tepkiler verdiği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of psychological harassment at work is defined as offensive, humiliating, degrading and disturbing negative behaviors applied to a person by a subordinate, upper or equal employee or a group. The work on psychological harassment in the workplace, which can occur in every culture, every society, every workplace, has a history of nearly thirty years, and psychological harassment at work is a new concept for workplaces and employees. In this study, awareness of women who work in olive industry in Gemlik about psychological harassment in workplace, the level of exposure to psychological harassment behaviors in workplace, reasons of exposure to these negative behaviors, how employees' lives are affected as a result of the behaviors and how employees react to psychological harassment applied to employees are examined.