Serebral palsi tanısı 0lan çocukların ebeveynlerine verilen sağlıklı yaşam biçimi davranışları eğitiminin etkisinin değerlendirilmesi
Evaluating the effect of given healthy lifestyle behaviors education to the parents of children with cerebral palsy
- Tez No: 624832
- Danışmanlar: PROF. DR. RANA YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Serebral Palsi, çocukların birçok yönüyle gelişimini olumsuz etkileyen, yaşam kalitesini düşüren yaygın motor fonksiyon bozuklukları ile bilişsel, duyusal, algısal bozuklukların görülebildiği bir tablodur. Yaşam boyu devam eden, tekrarlı kriz dönemlerinin yaşandığı bu tablo çocuk ve çocuğun mikro çevresini oluşturan ailesini birçok yönüyle etkilemektedir. Bu koşullarda ebeveynlerin ruhsal, fiziksel, sosyal açıdan sağlık sorunları yaşadıkları bilinmektedir. Araştırma, serebral palsi tanısı olan çocukların ebeveynlerine verilen sağlıklı yaşam biçimi davranışları eğitiminin değerlendirilmesi amacıyla yarı deneysel ön test-son test tasarımında gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 02.01.2019-13.08.2019 tarihleri arasında Mersin'de bulunan Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri'nde eğitim gören 3-18 yaş arası 119 çocuk ebeveyni dahil edilmiştir. Analizlerde bağımlı gruplar t-testi, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi, pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Ebeveynlerin % 94,1'i kadın, %89,9 'u evli ve %89,1'i çalışmamaktadır ve %72,2'si ortaokul ve altında eğitim almıştır. Yaş ortalamaları 38,46'dır. Çocukların engellilik dereceleri %40 ve %100 arasında değişmektedir. Ebeveynlerin SYBDÖ II puan ortalamaları 129,29±17,62'dir.
Özet (Çeviri)
Cerebral Palsy is a condition in which common motor dysfunctions and cognitive, sensory and perceptual disorders can be seen which adversely affect the development of children in many aspects and decrease the quality of life. This life-long, repetitive crisis period affects many aspects of the child and the family that child's micro environment. In these conditions, it is known that parents experience negative health outcomes in terms of mental, physical and social aspects. The research was carried out in a quasi-experimental pre-test and post-test design in order to determine and develop healthy lifestyle behaviors of parents of children diagnosed with cerebral palsy. The study included 119 parents of children between the ages of 3-18 who were educated at the Special Education and Rehabilitation Centers in Mersin between 02.01.2019-13.08.2019. In the analysis, dependent groups t-test, independent sample t-test, one-way variance analysis, pearson correlation analysis were used with descriptive statistics such as mean, percentage, minimum-maximum values. 94.1% of the parents are women, 89.9% of them are married and 89.1% of them are not working and 72.2% of them received education in secondary school and below. The average age is 38.46. The degree of disability of children varies between 40% and 100%. The parents' mean scores of HLBS were 129.29 ± 17.62.