Arteriovenöz fistül kanülasyon işlemi sırasında uygulanan sanal gerçeklik gözlüğünün ağrı ve hasta memnuniyetine etkisi
Impact of virtual reality headset glasses used in the arteriovenous fistule cannulation processon pain and patient satisfaction
- Tez No: 624833
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİĞDEM LAFCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Araştırma, sanal gerçeklik gözlüğünün AVF kanülasyon işlemi sırasında hastaların yaşadığı ağrı ve hasta memnuniyeti üzerine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak yapılmıştır. Yöntem: Araştırma evrenini, 13 Kasım 2018 – 09 Ocak 2019 tarihleri arasında Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi (MŞEAH) HD ünitesine diyaliz tedavisi almak için gelen 90 hasta oluşturmuştur. Örneklemi ise, araştırma kriterlerine uyan ve araştırmaya katılmayı kabul eden hastalar arasından randomizasyonla belirlenmiş olup, 30 girişim, 30 kontrol grubu olmak üzere 60 hasta oluşturmuştur. Veriler,“Hasta Tanıtım Formu”, Görsel Eşdeğerlik Skalası (Visual Analog Scales/VAS) ve Hemodinamik Değişkenler İzlem Formu ile toplanmıştır. Girişim grubundaki hastalara AVF kanülasyon işlemine başlamadan 2 dk önce ve işlem boyunca 3 dk olmak üzere ortalama 5 dk sanal gerçeklik gözlüğü ile video izletilmiştir. Kontrol grubundaki hastalara HD ünitesinde uygulanan hemşirelik girişimleri dışında herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ortalama, standart sapma, yüzde, sayı değerleri verilmiştir. Her bir tekrarlı ölçümün gruplardaki farklılıkları için Student t testi, her bir gruptaki tekrarlı ölçümler için Repeated Measurement testi, kategorik değişkenler arasındaki farklılıklar için ise Bonferroni testinden yararlanılmıştır. Bulgular: Grup içi karşılaştırmada; girişim grubundaki hastaların 2. ve 3. ölçüm ağrı şiddeti puan ortalamasının 1. ölçüme göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azaldığı (p0.05), 3. ölçüm ağrı şiddet puan ortalamasının 1. ve 2.
Özet (Çeviri)
Objective: This research was conducted as a randomized controlled experimental study aiming to determine the impact of virtual reality glasses used in the AVF process on the pain felt by patients and patient satisfaction. Method: The population of the research was comprised of 90 patients, who applied for receiving dialysis treatment in the Mersin City Training and Research Hospital, HD Unit between 13 November, 2018 and 09 January, 2019. As per the sample, it was comprised of 60 volunteering patients (30 for the experiment group and 30 for the control group), who were appropriate for the inclusion criteria and who were selected through randomization method. The data were collected via the“Patient Identification Form”,“Visual Analog Scale/VAS”and“Hemodynamics Variables Inspection Form”. The patients in the experiment group watched videos through the virtual reality glasses for totally 5 minutes in average, 2 minutes before the AVF cannulation process and 3 minutes during the process. No intervention was applied to the patients in the control group other than the normal nursing interventions in the HD unit. In the evaluation of the data, mean, standard deviation and percentage values were given. The Student t test was applied for the differences among the groups for each repeated measurement, Repeated Measurement test was administered for the repeated measurements in each group, and the Banferroni test was used for the differences among the categorical variables.