Sorgum sudan otu hasılına değişen oranlarda katılan üzüm cibresinin silaj kalitesi üzerine etkilerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 624842
  2. Yazar: RECEP BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF KARSLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışma ile üzün posası hızlı fermente olabilir karbonhidrat kaynağı olarak sorgum sudan otu silajlarına katılması ile elde edilen silaj kalite özelliklerinin ve sindirilebilirliklerin belirlenmesi hedeflenmiştir. Kalecik bölgesinden temin edilen üzüm posası aynı dönemde Keskin Yem Bitkileri Üretim ve İşleme Tesisi'nde üretilen sorgum-sudan otu örnekleri ile %0, 10, 20 ve 40 düzeyinde karıştırılarak silolanmıştır. Silajların yapımında 1 litrelik kavanozlar kullanılmıştır. Her deneme grubu 4 tekerrürlü olarak hazırlanmıştır. 45 günlük olgunlaşma sonra açılan silo yemlerin; pH, uçucu yağ asidi, ham besin madde içerikleri ile in situ sindirilebilirlikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the silage quality criteria and in situ degradabilities of silages prepared with addition of grape pomace into Sorghum-sudan grass or alfalfa as rapid fermentable carbohydrate source. Grape pomace obtained at Kalecik region was ensiled with Sorghum-sudan grass grown at Keskin Yem Bitkileri Üretim ve İşleme Tesisi at same period at the levels of 0, 10, 20 and 40%. Glass jars (1L) were used for ensiling of silages. Four silage samples were prepared for each treatment groups. After 45 days of ensiling, silage samples were opened and pH, organic acid, nutrient contents, and in situ degradation levels were determined. Among silage fermentation parameters, pH and volatile fatty acids were not different between Sorghum-sudan grass varieties without pomace (P>0.05).