Türkiyede yaşayan yabancı uyruklu öğrencilerin sosyal uyum sürecine ilişkin görüşlerinin incelenmesi: Nitel bir yaklaşım
Examining the views of international students on social adjustment process: A qualitative approach
- Tez No: 624843
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE İREM ÖZTEKE KOZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
-Çalışmada, Türkiye'de yaşayan yabancı uyruklu öğrencilerinin sosyal uyum surecine ilişkin görüşleri incelenmiştir. Nitel araştırma yönteminin kullanıldığı araştırma, fenomenoloji deseni ile yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Görüşme Türkiye'de eğitim almakta olan yabancı uyruklu öğrencilerden yaşları 17-40 aralığında olan genç yetişkinlerle gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda 8 tema ortaya çıkmıştır: Uyum öncesinde Türkiye'de yaşamla ilgili beklentiler, uyum sürecinde meydana gelen değişikler, sosyal uyum sürecinde karşılaşılan zorluklar, sosyal uyum sürecinde duygu-durum, sosyal uyum sürecinde sosyal destek kaynakları, sosyal uyum sorunları ile başa çıkma stratejileri ve sosyal uyum sürecine ilişkin önerilerdir. Elde edilen sonuçlara göre, uluslararası öğrenciler esnek bir zihin elde etmeyi ve sosyal ilişkilerini genişletmeyi başardıklarında olumlu değişiklikler yaşamışlardır. Öte yandan, kültür ve dil engeli farklılıkları uluslararası öğrencilerin ev sahibi üyelerle sosyal etkileşimini ve akademik performansı etkilemiştir. Sonuç olarak, uluslararası öğrenciler aynı dil altyapısına sahip uluslararası ve diğer uluslararası öğrencilerle daha fazla bağlantı kurmaktadırlar. Sosyal uyum süreci sırasında katılımcılar stres ve depresyon, üzüntü ve hayal kırıklığı hissi yaşamaktadırlar. Bu zor durumlarda, katılımcıların çoğu aile üyelerinden ve ortak bir dil altyapısı paylaşan diğer uluslararası öğrencilerden destek almayı tercih etmektedirler.
Özet (Çeviri)
- The research discusses the experiences international students' affront during their social adjustment process in Turkey. This study was carried out with the aim of examining views on social adjustment of international students. A Qualitative investigation with a phenomenological research design was used. A semi structured interview was applied to 35 international students aged between 17-45 in their early youth stage of development. Content analysis as a strategy for the analysis of data was used. The Qualitative findings obtained revealed 7 themes which are expectations before social adjustment, Changes during social adjustment, Difficulties during social adjustment, Emotional situations during social adjustment, Strategies employed to overcome social adjustment problems, Sources of support and Recommendations for better social adjustment. According to the results, international students experienced positive changes as they managed to achieve a flexible mind and expand their social relationships. On the other hand, differences in culture and language barrier affected international students' social interaction with host members and academic performance. As a result, international students seek more connections with co-national and other international students of the same linguistic background and less connection with Turkish people. During the social adjustment process, the participants experienced stress and depression, sadness and disappointment whereby under these circumstances majority of the participants prefer to seek support from their family members and other international students who share a common linguistic background.