Temsil ve mekan: Dil ve Tarih - Coğrafya Fakültesi'nde Ortabahçe'nin söylemsel inşası
Representation and place: The discursive construction of Ortabahçe in language and history - geography faculty
- Tez No: 624851
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Ortabahçe, 1935 Yılında Ankara'da kurulan ve Cumhuriyetin ilk fakültesi olan Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi'nin ortasında bulunan avluya verilen isimdir. Burası fakültenin tarihsel gelişimi ile bağlantılı olarak 1974 yılında ortaya çıkmış fiziki bir alan olmakla beraber farklı boyutları da bulunan fikri, siyasi ve ekonomik bir platformdur. Ortabahçe birçok açıdan ülkenin sosyal değişiminin, söylem oluşumunun ve iktidarın net bir şekilde izlenebileceği bir alandır. Bu çalışma özünde ortak bir dili paylaşan, kendine özgü belirli kavramları bulunan ve Orta Bahçe'de bulunan bireylerin bir mikro kültürü paylaştığını savunmaktadır. Üstelik bu kültür tarihsel süreç içerisinde çok katmanlı bir yapıda gelişmiş, deyim yerindeyse Orta Bahçe'nin en küçük zerresine kadar işlemiş ve artık hem mekânı kullananları etkileyen hem de bu kullanıcılar tarafından etkilenen bir kültür halini almıştır. Genel olarak çalışma ülkenin tarihsel ve düşünsel dönüşümünü ve bunun söyleme yansımasını ikonik bir fakülte ve onun bahçesi özelinde okumayı amaçlar. Bununla birlikte çalışmanın önemli bir amacı da ileride bozulması ya da ortadan kalkması ihtimali bulunan Ortabahçe'nin detaylı bir fotoğrafını çekmektir. Bu haliyle arşivlenecek bir çalışma olmayı da amaçlar. Son olarak ülkemizdeki coğrafya disiplininin kendini güncelleme çabalarına da katkı sunmak da amaçlanmıştır. Bu kapsamda çalışmanın coğrafya ile diğer disiplinler arasında bir bağı mekân kavramı üzerinden kurmak da amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ortabahçe is the courtyard located in the middle of the Faculty of Language and History-Geography, which was founded in Ankara in 1935 and which is the first faculty of the Republic of Turkey. This is a physical area that emerged in 1974 in connection with the historical development of the faculty, but it is an intellectual, political and economic platform with different dimensions. In many ways, Ortabahçe is an area where the social change, discourse formation and power relations can be clearly monitored. This study maintains that individuals who share a common language, have specific concepts, and are in the Ortabahçe share a microculture. Moreover, this culture has developed in a multi-layered structure in the historical process, so it has worked up to the smallest part of Ortabahçe and has become a culture that both affects the users who use the space and is affected by these users. In general, the study aims to read the historical and intellectual transformation of the country and its reflection on an iconic faculty and its garden. However, an important aim of the study is to take a detailed photograph of Ortabahçe, which may be damaged or eliminated in the future. In this state, it also aims to be an archive study. Finally, it is also aimed to contribute to the efforts of the geography discipline in our country to update itself. In this context, it is aimed to establish a link between geography and other disciplines through the concept of space.