An examination of social gender equality and social gender roles in fifth grade mathematics textbook and social sciences textbook
Beşinci sınıf matematik ders kitabındaki ve sosyal bilgiler ders kitabındaki toplumsal cinsiyet eşitliği ve toplumsal cinsiyet rollerinin incelenmesi
  1. Tez No: 624884
  2. Yazar: ECE KANDİLLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇE GÖKALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmanın amacı, matematik ve sosyal bilgiler ders kitabındaki toplumsal cinsiyet eşitliği ve toplumsal cinsiyet rollerini incelemektir. Bu bağlamda, 5. sınıf matematik ve sosyal bilimler ders kitaplarında cinsiyet eşitliğinin ne ölçüde yer aldığı, ders kitaplarında hangi cinsiyet rollerinin (nasıl) ele alındığı, 5. sınıf ders kitaplarındaki eğitim programlarında cinsiyet eşitliğinin nasıl olduğu ve 5. sınıf matematik ve sosyal bilgiler ders kitaplarının toplumsal cinsiyet eşitliğini gösterme açısından nasıl farklılık gösterdiğini ortaya koymaktır. Araştırma, nitel araştırma tekniklerinden çoklu durum çalışması olarak tasarlanmış ve çalışma sonuçları içerik analizi ile elde edilmiştir. Araştırma, Türkiye'de 2018-2019 eğitim-öğretim yılında kullanılan matematik ve sosyal bilimler ders kitaplarıyla yapılmıştır. Çalışmanın sonuçları, matematik ders kitabının, görsel ve metinlerde cinsiyetler arasındaki eşitliği gösterdiğini, ancak rollerin gösterilmesinde eşitsizliklerin olduğunu ortaya koymaktadır. Bu, matematik ders kitabında geleneksel cinsiyet rollerini içeren görsel ve metinlerin kullanılarak, toplumsal cinsiyet yaklaşımlarının öğrencilere iletilmeye devam ettiğini göstermektedir. Sosyal bilgiler ders kitabı, görsel ve metinlerde cinsiyetler arasındaki eşitsizlikleri sergilemektedir ve kalıplaşmış cinsiyetçi bakış açısına sahiptir. Sosyal bilgiler ders kitabı, öğrenciler için kalıplaşmış cinsiyet rollerinin çoğaltılmasında ve taşınmasında rol oynamaktadır. Ayrıca, sosyal bilgiler ders kitabının Türk toplumunu ve kültürünü geleneksel olarak yansıttığına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine social gender equality and social gender roles in 5th grade mathematics and social sciences textbooks. Specifically what extend gender equality is included in 5th grade mathematics and social sciences textbooks, how gender roles is addressed in textbooks, how gender equality indicated are in the education programs in 5th grade textbooks and how these textbooks are differed in terms of showing gender equality were examined. The study was designed as a multiple case study in qualitative research with content analysis. The study was conducted with mathematics and social sciences textbooks used in the 2018-2019 academic years in Turkey. The results of the study reveal that mathematics textbook showed equality in numbers of illustrations and texts between different genders but this book had inequalities in terms of texts and illustrations showing gendered roles. This exemplified that gender stereotypes continue to be communicated to young learners through the use of illustrations and text which include traditional gender roles in mathematics textbook. On the other hand, social sciences textbook displayed inequalities in numbers of illustrations and texts between different genders and this book had gendered view in stereotypes. The social sciences textbook played roles in reproducing and in carrying gender stereotypes for learners. Additionally, social sciences textbook reflected Turkish society and culture as traditional.