Küme baş ağrısı olan hastalarda CACNA1A, HCRTR2, F2RL1 gen ekspresyon düzeylerinin araştırılması
Investigation of CACNA1A, HCRTR2, F2RL1 gene expression levels in cluster headache patients
- Tez No: 624929
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ERDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Tıbbi Biyoloji, Neurology, Medical Biology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Küme baş ağrısı, bilinen en şiddetli primer baş ağrısı biçimidir; genellikle küme dönemlerinde şiddetli, tek taraflı baş ağrısı atakları görülür. Hastalığın ailevi olarak ortaya çıkışı genetik ilişkiyi göstermektedir. Bu çalışmada küme baş ağrısının genetik özelliğine odaklanılmış olup, Calcium Voltage Gated Channel Subunit Alpha1 A(CACNA1A), Hypocretin Receptor 2 (HCRTR2) ve F2R Like Trypsin Receptor 1 (F2RL1) geni çalışılmıştır. Küme baş ağrısının semptomlarından ve şimdiye kadar bilinen fizyopatolojik özelliklerinden yol çıkarak bu genlerle ilişkisinin olabileceği düşünülmektedir. Çalışmamızda küme baş ağrısı tanısı almış hasta (n=24) ve kontrol grubunu oluşturan sağlıklı (n=40) bireylerde ilgili genlerin ekspresyon düzeyleri incelenmiştir. Kan örnekleri, Mersin Üniversitesi Nöroloji Anabilim Dalı'ndan temin edilmiştir. Bireylerden alınan kan örneklerinde trizol RNA ekstraksiyon yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen RNA'lardan cDNA sentezi yapılarak, Real Time PCR ile CACNA1A, HCRTR2, F2RL1 genlerini karşılaştırmalı CT yöntemi (ΔΔCT) kullanılarak ekspresyon çalışması yapılmıştır. Analiz sonucundan elde edilen bulgular Shapiro Wilk testi, Student's t-test, Ki-Kare testi ve Mann-whitney U testi kullanılarak istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Çalışmamız sonucunda, kontrollerle karşılaştırıldığında küme baş ağrısı tanısı almış hastalarda, CACNA1A ve F2RL1 genlerinin ekspresyon düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Cluster headache is the most severe primary headache known; usually severe, unilateral headache attacks occur during cluster periods. The emergence of the disease as familial shows a genetic relation. This study focuses on the genetic character of cluster headache and will work on the Calcium Voltage Gated Channel Subunit Alpha 1A (CACNA1A), Hypocretin Receptor 2 (HCRTR2) and F2R Like Trypsin Receptor 1 (F2RL1). It is thought to be related to these genes by way of symptoms of cluster headache and the physiopathological features that are known up to now. In our study, the expression level of the related genes was investigated in patients (n = 24) who were diagnosed as cluster headache and healthy controls (n = 40) were included in the study. Blood samples were obtained from Mersin University Neurology Department. Trizol RNA extraction method was used in blood samples taken from individuals. cDNA synthesis was obtained from the obtained RNAs, and real-time PCR and CACNA1A, HCRTR2, F2RL1 genes were compared by using the comparative CT method (ΔΔCT). The results obtained from the analysis were statistically evaluated using Shapiro Wilk test, Student's t-test, Chi-Square test and Mann-Whitney U test. As a result of our study, no statistically significant difference was observed in the expression levels of CACNA1A and F2RL1 genes in patients with cluster headache compared to controls (p> 0.05).