Akne hastalarının nötrofil ve lenfosit yolaklarında görevli CXCl8 ve FOXP3 genlerinin regülasyonu ile ilişkili miRNA-146a ve miRNA-126 ifade değişimlerinin araştırılması
Investigation of miRNA-146a and miRNA-126 exchange related to regulation of CXCL8 and foxp3 genes in acne patients
  1. Tez No: 624934
  2. Yazar: YILDIZ YIRTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖMER BARLAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Akne vulgaris; günümüzde, özellikle ergenlik dönemiyle beraber başlangıç gösteren, oldukça yaygın olarak görülen, anormal keratinleşmeyi, hormonal fonksiyonu, bakteri üremesini ve bağışıklık aşırı duyarlılığını içeren karmaşık bir etiyolojiye sahip, dermatolojik bir rahatsızlıktır. Akne patogenezinde; hormonların, beslenmenin, lipid metabolizmasının, yağ asitlerinin, kullanılan ilaçların yan etkisinin, immünite problemleri ve moleküler düzeydeki bazı düzenlenmelerin etkisi olduğu düşünülmektedir. Akne inflamasyonunda rol oynayan faktörlere bakıldığında, immün yanıtın etkilerini göz ardı etmek imkansızdır. İmmün yanıtı oluşturan faktörler; nötrofiller ve onların düzenlenmesini sağlayan T hücreleridir. İmmün yanıt ve T lenfosit salınımında rol oynadığı düşünülen CXCL8 ve Foxp3 genlerinin ekspresyon düzeyleri akne patogenezini aydınlatmak için kullanılabilir diye düşünülmektedir. Bunun için yapılan çalışmada bu genlerin regülasyonundarol oynayabileceği düşünülen iki adet mikroRNA seçilmiştir. CXCL8 için hsa-miR-146a, FoxP3 geninin ekspresyonunun kontrolünde ise hsa-miR-126 belirlenmiştir. Bunun için akne vulgaris tanısı almış ve almamış olan toplamda 100 (50 Akne tanısı almış, 50 akne tanısı almamış) örnek toplanmış ve kanlarından izole edilen RNA ile Real-Time PCR çalışması yapılmıştır. Sonuçların istatistiksel analizi sonucunda belirlenen gen ve mikroRNA'ların akne patogenezi ile istatistiksel olarak anlamlı sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Acne vulgaris; today, it is a dermatological disorder with a complex etiology, especially starting with adolescence, which is quite common, including abnormal keratinization, hormonal function, bacterial growth and immune hypersensitivity. In the pathogenesis of acne; It is thought that hormones, nutrition, lipid metabolism, fatty acids, side effects of the drugs used, immune problems and some arrangements at the molecular level. When looking at the factors involved in acne inflammation, it is impossible to ignore the effects of the immune response. Factors forming the immune response; neutrophils and T cells that regulate them. The expression levels of CXCL8 and Foxp3 genes, which are thought to play a role in immune response and T lymphocyte release, are thought to be used to elucidate the pathogenesis of acne. In this study, two microRNAs that are thought to play a role in the regulation of these genes were selected. Hsa-miR-146a for CXCL8, and hsa-miR-126 in the control of the expression of the FoxP3 gene. For this, a total of 100 samples (50 diagnosed with acne, 50 not diagnosed with acne), who were diagnosed and not diagnosed with acne vulgaris, were collected and Real-Time PCR study was performed with RNA isolated from their blood. As a result of the statistical analysis of the results, the statistically significant results of the genes and microRNAs determined by acne pathogenesis were achieved.