II.sınıf katı atık düzenli depolama alanlarından oluşan sızıntı sularının kimyasal koagülasyon ile arıtım performansının incelenmesi
Investigation of treatment performance of leachate water through class ii landfill areas
  1. Tez No: 624939
  2. Yazar: AHMET BURAK ERDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NADİR DİZGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Sızıntı sularının değişkenlik gösteren karakteristik özellikleri, karmaşık yapıda olması ve yüksek kirletici parametrelere sahip olmasından dolayı toprak, su ve havayı kirletme ihtimali oldukça fazladır. Sızıntı suyu miktarını atık içinde ki nem ve deponi alana düşen yağmur miktarına bağlıdır. Sızıntı suyunun özelliği; depo edilen katı atığın içeriğine ve yanı sıra yüksek organik ve azotlu maddeler ile ağır metallere, organik ve inorganik tuzlara bağlı olarak değişir. Sızıntı suyu içeriği ile depo alanının yaşı; işletmeye alınan veya alınacak olan arıtma tesisi verimliliği açısından oldukça önem taşımaktadır. Bu çalışmada, Mersin katı atık düzenli depolama alanında oluşan sızıntı suyunun pH, İletkenlik, KOİ, TF kirletici parametreleri incelenmiştir. Bu maksatla, standart metotlar kullanılarak giriş suyu ve arıtım sonrası sudaki parametreler hesaplanmıştır. Sızıntı Sularının farklı koagülantlar ile arıtımı denenerek yapmış olduğumuz çalışma sonucunda elde edilen sonuçlar. Çözelti Konsantrasyonu %4 olmak koşulu ile Mersin iline ait sızıntı suyunun KOİ arıtım sonuçları Alum için %55 , PAC17 için %41, FeSO4 için %21, FeCl3 için %19 olarak bulunmuştur. Aynı Konsantrasyon için Fenol giderimi sırasıyla %44, %64, %13, %27 olarak bulunmuştur. Sabit konsantrosyanlarda bulunan değerler sonrası Alum ve PAC 17 için yapılan pH çalışmalarında en uygun pH 10 olarak belirlenmiş olup; Bu pH da ki KOİ arıtım verimi Alum için %31, PAC17 için %36 olarak bulunmuştur. Yine aynı numune için fenol gierimi sırasıyla %27, %63 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Due to the variable characteristics of leachate, complex structure and high pollutant parameters, the possibility of polluting soil, water and air is quite high. The amount of leachate depends on the moisture in the waste and the amount of rain falling on the landfill. Characteristics of leachate; It varies depending on the content of solid waste stored as well as high organic and nitrogenous substances and heavy metals, organic and inorganic salts. Leachate content and age of storage area; It is very important for the efficiency of the treatment plant that is taken into operation or will be taken into operation. In this study, pH, Conductivity, COD, TF pollutant parameters of leachate in Mersin Solid Waste Landfill were investigated. For this purpose, the parameters in the inlet water and post-treatment water were calculated using standard methods. The results of our study by trying the treatment of leachate with different coagulants. COD treatment results of the leachate of Mersin province were 55% for Alum, 41% for PAC17, 21% for FeSO4 and 19% for FeCl3, provided that the solution concentration was 4%. Phenol removal for the same concentration was 44%, 64%, 13%, 27% respectively. After the values found in fixed concentrations, the most suitable pH was determined as 10 for Alum and PAC 17; The COD treatment efficiency at this pH was 31% for Alum and 36% for PAC17. For the same sample, phenol delivery was found to be 27% and 63%, respectively.