Milletlerarası taşınır mal satımına ilişkin sözleşmeler hakkında Birleşmiş Milletler Antlaşmasının (CISG) uygulama alanı
The scope of application of the United Nations Convention on Contracts for the International Sale of Goods
- Tez No: 836388
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tez çalışmasında, Milletlerarası Mal Satımına İlişkin Sözleşmeler Hakkında Birleşmiş Milletler Antlaşmasının uygulama alanı incelenecektir. Milletlerarası Mal Satımına İlişkin Sözleşmeler Hakkında Birleşmiş Milletler Antlaşması, İngilizce adının kısaltması olan CISG olarak da yaygın bir şekilde kullanılmakta, Türk Mahkemelerinde de bu kısaltmaya yer verilmektedir.Türkiye'nin de taraf olduğu Antlaşma'ya bugün itibariyle 95 ülke taraf olduğu için Antlaşma'nın uluslararası satım ilişkilerini düzenleyen dünya çapında hukuk oluşturduğundan bahsetmek mümkündür. Çalışmamızda Milletlerarası Mal Satımına İlişkin Sözleşmeler Hakkında Birleşmiş Milletler Antlaşması'nın uygulama alanını üç bölüm halinde ele alacağız. İlk bölümde Antlaşma'nın yer bakımından uygulama alanını anlatacağız. Antlaşma'nın uygulanabilmesi için ilk olarak işyerleri farklı akit devletlerde olan bir mal satım sözleşmesinin varlığı gerekmektedir. Ardından incelememiz gereken husus, işyeri farklı devletlerde bulunan satış sözleşmesinin taraflarının akit devlet olup olmadığını incelemektir. Eğer satış sözleşmesinin tarafları iki farklı akit devlet ise, Antlaşma uygulama alanı bulacaktır. Ancak satış sözleşmesinin tarafları farklı iki devlette bulunuyor fakat taraflar akit devlet değilse, Antlaşma milletlerarası özel hukuk kurallarının akit bir devlet hukukuna atıf yapması halinde de uygulanır. Antlaşma'ya taraf devletlerin, Antlaşma'nın milletlerarası özel hukuk kurallarının akit bir devlet hukukunu atıf yapmasıyla uygulanacak olması haline taraf devletlerin çekince koyma imkanı bulunmaktadır. Bu nedenle uygulama alanını incelerken Antlaşma'ya taraf devletlerin çekince koyma haklarına da değineceğiz. Diğer yandan, Viyana Antlaşması, satış sözleşmelerine uygulanmakla beraber, bazı satışları uygulama alanı dışında bırakmaktadır. Ayrıca Antlaşma'nın uygulama alanı dışında tutulan satımla yakınlık gösteren sözleşmeler de bulunmaktadır. Antlaşma'nın hangi satışlara uygulanacağını çalışmamızın ikinci bölümünde ele alacağız ve yine bu bölümde tarafların Viyana Antlaşması'nın uygulamasını engellemeye yönelik taraf iradelerine ilişkin hükümlere değineceğiz. Son olarak, çalışmamızın üçüncü bölümünde Antlaşma'nın zaman bakımından uygulamasına değineceğiz. Burada Viyana Antlaşması'nın yürürlüğe gireceği tarihi, taraflar arasındaki sözleşme bakımından Viyana Antlaşması'nın geçerli olacağı tarihi, Antlaşma'dan çekilme usulünü, Antlaşma'dan çekilmek için gerekli olan bildirimin hüküm doğuracağı tarihi açıklayacağız. Tüm bu açıklamaları yaparken, Mahkeme kararlarına da yer vererek uygulamaya yönelik pratiklere de yer vermiş olacağız.
Özet (Çeviri)
In this thesis, THE SCOPE OF APPLICATION OF THE UNITED NATIONS CONVENTION ON CONTRACTS FOR THE INTERNATIONAL SALE OF GOODS will be examined. The United Nations Convention on Contracts for the International Sale of Goods is widely used as CISG which is the abbreviation of its English name, and this abbreviation is also used in Turkish Courts. Since 95 countries are parties to the Treaty, to which Turkey is also a party, it is possible to mention that the Treaty constitutes a worldwide law regulating international sales relations. In our study, we will examine the scope of application of the United Nations Convention on Contracts for the International Sale of Goods in three sections. In the first part, we will explain the field of application of the Treaty in terms of location. In order for the Treaty to be applicable, firstly, there must be a contract for the sale of goods with places of business in different contracting states. Afterwards, we need to examine whether the parties to the contract of sale with places of business in different states are contracting states. If the parties to the sales contract are two different contracting states, the Treaty will apply. However, if the parties to the sales contract are located in two different states but the parties are not contracting states, the Treaty will also apply where the rules of private international law refer to the law of a contracting state. States parties to the Treaty have the possibility to make a reservation to the effect that the Treaty applies when the rules of private international law refer to the law of a contracting state. Therefore, we will also refer to the right of states parties to the Treaty to make reservations when analyzing the field of application. On the other hand, although the Vienna Convention applies to sales contracts, it excludes some sales from its scope of application. In addition, there are also contracts that have a close relationship with sales that are excluded from the scope of application of the Treaty. We will discuss which sales the Treaty will apply to in the second part of our study, and in this part, we will also address the provisions regarding the will of the parties to prevent the application of the Vienna Convention. Finally, in the third part of our study, we will address the application of the Treaty in terms of time. At this section, we will explain the date of entry into force of the Vienna Convention, the date on which the Vienna Convention will apply to the contract between the parties, the procedure for withdrawal from the Treaty, and the date on which the notification required to withdraw from the Treaty will be effective. While making all these explanations, we will also include practical applications by including the Court decisions.