Kemik dokuda ve implant çevresindeki gerilme dağılımına farklı protez malzemelerin etkisinin incelenmesi
Examination of the effect of different prosthetic materials in bone tissue and around the implant
  1. Tez No: 624941
  2. Yazar: MERVE TERZİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YAYLACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, kemik dokuda ve implant çevresindeki gerilme dağılımına farklı protez malzemelerin etkisi sonlu elemanlar yöntemiyle incelenmiştir. İlk bölümde biyomekanik, alt çene biyomekaniği, dental implantlar hakkında bilgiler verilmiştir. Dental implantlarda kullanılan materyallerden bahsedilmiştir. Sonlu elemanlar yöntemi ile ilgili bilgiler verilmiştir. Literatürdeki benzer bazı çalışmalar özetlenmiştir. İkinci bölümde, üç boyutlu model tanımlanmıştır ve çözüm sonlu elemanlar yöntemiyle yapılmıştır. Bu çalışmada, Titanyum dental implant üzerinde dayanak materyallerinin değiştirilmesiyle kemikte, dental implantlarda, ve dayanaklarda oluşacak gerilmeler, şekil değiştirmeler ve yer değiştirmeler incelenmek istenmektedir. Çalışmada alt çene tam dişsiz bir vakada Nobel Biocare firmasının ürettiği Nobel Active implantlar ve dayanaklar kullanılmıştır. Dental implant malzemesi olarak Titanyum kullanılmıştır. Dayanak malzemesi olarak ise Titanyum, Zirkonyum, Krom-Kobalt ve Polietereterketon seçilmiştir. Sınır şartları ve yüklemeler tanımlanmıştır. Her farklı dayanak malzemesi için analiz yapılıp gerilme, şekil değiştirme ve yer değiştirme değerleri bulunmuştur. Üçüncü bölümde, üç boyutlu modele ilişkin çeşitli sayısal uygulamalar yapılmış ve sonuçlar şekiller ve tablolarla incelenmiştir. Dördüncü bölümde, bu çalışmadan elde edilen sonuçlar ve öneriler verilmiştir. Kullanılan malzemeler içinde Krom-Kobalt alaşımı gerilme, şekil değiştirme ve yer değiştirme olarak diğer malzemelere göre en düşük değerleri aldığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of different prosthetic materials on the stress distribution in bone tissue and around the implant was investigated by finite element method. In the first part, biomechanics, lower jaw biomechanics, dental implants are given. Materials used in dental implants are mentioned. Information about finite element method is given. Some similar studies in the literature are summarized. In the second part, three dimensional model is defined and the solution is made by finite element method. In this study, it is aimed to examine the stresses, deformations and displacements that will occur in the bone, dental implants and abutments by replacing the abutment materials on the Titanium dental implant. In the study, Nobel Active implants and abutments manufactured by Nobel Biocare company were used in a patient with a complete toothless lower jaw. Titanium was used as the dental implant material and Titanium, Zirconium, Chromium-Cobalt and Polyetheretherketone were selected as the abutment material. Boundary conditions and loads are defined. Analysis was made for each different abutment material. Stress, strain and displacement values were found. In the third chapter, various numerical applications related to the three dimensional model have been made and the results have been examined with figures and tables. In the fourth chapter, the results and recommendations obtained from this study are given. It has been concluded that chromium-cobalt alloy has the lowest values in terms of tensile deformation and displacement among the materials used.