ABD ve Türkiye ile karşılaştırmalı olarak Avrupa Birliği'nde tüketicilerin temsil edilme hakkı ve tüketici mahkemeleri
Consumers right to representation and consumer courts in the European Union a comparative research between the EU countries and the USA and Turkey
  1. Tez No: 62499
  2. Yazar: NEZAHAT DEMİRAY (DOĞAN)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LALE SİRMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Topluluğu Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
189 ÖZET Bu tezin amacı Avrupa Birliği ülkelerinde ve Avrupa Birliği bünyesinde tüketicilerin temsil edilme hakkını ve tüketicinin hak arama yollarını araştırmak ve bu yapıyı ABD ve Türkiye' deki sistemle karşılaştırmaktır. Bir tanesi tüketicinin hak araması olmak üzere tüketicinin korunması ilgiii alanlarda temsil edilme hakkı önemli bir rol oynar. Tüketicinin temsili evreni, sanayi ve ticaret örgütleri ve tüketici şikayetlerini ele alma ve anlaşmazlıkları çözmede tahkim ve uzlaştırmayı kullanan kurumlara dek uzanır. Tüketici menfaatlerinin ortak temsili tüketici politikası ve hukukndan sorumlu özel ve kamusal organizasyonların olmasını gerektirir. AB' de farklı alanlardaki tüketici temsilinin hukuki temeli ülkeden ülkeye değişir. İngiltere ve Danimarka' daki özel tüketici organizasyonları tüketici yandaşlığının doğduğu ülke olan ABD' deki gibi bağımsız ve iyi organize olmuş durumdadır. Yalnızca tüketiciyi korumakla yükümlü Tüketici Ombudsmanlığı çok tartışılan bir kamu kurumudur ve bazı AB ülkelerinde doğrudan veya dolaylı olarak kurulmuştur. AB ülkeleri ve ABD' de tüketicinin hem hukuksal hem de yan-hukuksal (mahkeme-dışı) olarak korunması söz konusudur. Bir çok AB ülkesinde küçük talepleri ele alan basitleştirilmiş özel bir prosedür varken ABD' de bir çeşit ihtisas mahkemesi olan küçük talepler mahkemesi vardır. Bu mahkemeler bir dava açmayı herkes özellikle tüketiciler için kolaylaştırırlar. ABD veya AB ülkelerinde tüketiciler mahkeme dışı yollarla hak aramaya kalktıklarında tahkim, arabuluculuk, uzlatırıcılık gibi alternatifleri vardır. Sınıf davaları tüketiciler özellikle orta sınıf altındaki tüketici için bir başka önemli alternatiftir. Bu çalışmadan Türkiye için şu sonucu çıkardık: Türkiye' de ne kamu ne de özel tüketici organizasyonları yeterince organize ve gerektiği gibi temsil edebiliyor. Bu nedenle Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunla kurulan Tüketici Konseyi. Tüketici Mahkemeleri ve Tüketici Sorunları hakem Heyetleri yeterli değildir. Özel tüketici örgütleri Dernekler Kanununda bazı değişikliklere ve finansal desteğe vs. ihtiyaç duyuyor.
Özet (Çeviri)
190 ABSTRACT This research work is about consumer representation and consumers' access to justice in the EU (European Union) countries and Institutions of the EU. Aim of this work is making a comparative research between the EU countries and the USA and Turkey in the same subject. Consumer representation plays an important role in most fields of consumer protection. One of them is consumers' access to justice. The sphere of consumer representation may be extended to organisations formed by trade and industry and bodies hearing consumer complaints and using the instruments of arbitration and conciliation to settle claims. Collective representation of consumers' interests is required in private and public bodies responsible for the implementation of consumer policy and consumer law. The legal basis of consumer representation in different fields of consumer action varies from country to country in the EU countries. Like in USA where consumerism is born private consumer organisations are independent and well organised in United Kingdom and Denmark. The Consumer Ombudsman is a much-discussed public institution that is engaged exclusively in consumer protection and has won direct or indirect recognition in some EU countries. Both judicial and quasi-judicial means of consumer protection exist in the EU countries and the USA. In most EU countries a simplified special procedure exists concerning small claims but in the USA there is small claims court that is a kind of courts of limited jurisdiction. These courts make easy bringing of an individual legal action by anyone especially consumers. When consumers access to justice out-of-courts in EU countries and USA, they have some alternatives: Arbitration, conciliation, mediation, etc. Class actions are another alternative of disadvantaged consumers. I take it from this research work that the consumers' interests are not adequately organised and represent sufficiently either by public bodies or by private consumer organisations in Turkey. For this reason, Consumer Council and Consumer Courts and Consumer Complaints Arbitration Board were established by the Consumer Protection Act of 1995 are not enough for representation of consumers. Private consumers organisations need some statutory changes in Act of Associations, financial resources, etc.