Kemik dokuda ve implant çevresindeki gerilme dağılımına farklı protez tasarımlarının etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of different prosthesis designs on gerilmes distribution in bone tissue and implant environment
- Tez No: 624994
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YAYLACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, farklı protez tasarımlarının kemik dokuda, abutment ve dental implant çevresindeki gerilme dağılımına olan etkisi sonlu elemanlar tabanlı ANSYS paket programının Workbench modülü ile incelenmiştir. Birinci bölümde, dental implant problemlerinin tarihsel gelişiminden bahsedilmiş ve konuyla ilgili daha önce yapılmış bazı çalışmalar özetlenmiştir. Yine bu bölümde, biyomekanik, dental implantlar, çene kemiği, dişler ve sonlu elemanlar yöntemi hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, modelin tanımı yapılmış ve çözümü sonlu elemanlar yöntemine göre elde edilmiştir. Çalışmada alt çene tam dişsiz bir vakada Nobel Biocare firmasının ürettiği Nobel Active implantlar ve abutmentler kullanılmıştır. Yerleşim düzeni olarak biri 3 implantlı ve üçü 2 implantlı olmak üzere toplam 4 farklı durumun analizi yapılmıştır. İmplant ve abutment malzemesi olarak titanyum kullanılıp gerekli sınır şartları ve yüklemeler yapıldıktan sonra gerilme, şekil değiştirme ve yer değiştirme değerleri elde edilmiştir. Üçüncü bölümde, modele ilişkin çeşitli sayısal uygulamalar yapılıp, sonuçlar tablolar ve şekillerle irdelenmiştir. Dördüncü bölümde, bu çalışmadan çıkartılan sonuçlar ve öneriler verilmiştir. Üçlü dental implant tasarımında gerilmelerin, şekil değiştirmelerin ve yer değiştirmelerin diğer yerleşimlere göre daha düşük değerler aldığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of different prosthesis designs on the stress distribution around the abutment and dental implant in bone tissue was investigated with Workbench module of ANSYS package program using finite element method. In the first chapter, the historical development of dental implant problems is mentioned and some previous studies are summarized. In this section, some critical informations are also given about biomechanics, dental implants, jaw bone, teeth and finite element method. In the second chapter, the definition of the model is prapared and the solution is obtained according to the finite element method. In this study, Nobel Active implants and abutments manufactured by Nobel Biocare company were used for complete toothless lower jaw case. Totally 4 different cases, one layout with 3 implants and three layouts with 2 implants, were analyzed. Titanium was used as an implant and abutment malzeme. After the required boundary conditions and loads were applied. The stress, strain and displacement values were determined. In the third part, various numerical applications are made and the results are examined with tables and figures. In the fourth chapter, the conclusions and recommendations of this study are given. In the design of triple dental implants, it was concluded that stresses, strains and displacements have lower values compared to other layouts.