Avrupa Topluluğu Hukukunda iptal davası (Türk İdare Hukuku ile karşılaştırmalı bir inceleme)
Action for annulment in European Community Law (comparing with Turkish Administrative Law)
  1. Tez No: 62501
  2. Yazar: ÖZLEM ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Topluluğu Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
ÖZET ERDEM, ÖZLEM.“AVRUPA TOPLULU?U HUKUKUNDA İPTAL DAVASI (TÜRK İDARE HUKUKU İLE KARŞILAŞTIRMALI BİR İNCELEME),”YÜKSEK LİSANS TEZİ, (DANIŞMAN: PROF.DR TURGUT TAN), VI+179 sh Avrupa Topluluğu kurumlarının hukuka bağlılığını sağlamak için getirilmiş en etkili yol olan iptal davası, Fransız idare hukuku model alınarak düzenlendiğinden, Türk idari yargısındaki iptal davasına çok benzemektedir. İptal davası, hukuka aykırı oldukları iddia edilen idari işlemlerin, bu işlemler dolayısıyla menfaatleri ihlal edilenler tarafından dava konusu edilmeleri sonucu, idari yargı organlarınca incelenerek, hukuka aykırılığının tespiti halinde yapıldıkları tarihten itibaren hukuk alemindeki varlıklarına son verilmesinin yoludur. Avrupa Topluluğunda da iptal davası aynı amaca hizmet etmektedir. İptal davası, Toplulukta idare işlevini üstlenmiş olan kurumlarca yapılan işlemlere karşı, bunlardan kişisel ve doğrudan etkilenen özel kişilerin, Topluluğa üye devletlerin ve işlemi tesis etmemiş diğer Topluluk kurumlarının, Adalet Divanında açabilecekleri davadır. Avrupa Topluluğu hukukunda önemli bir yeri olan iptal davası, Türk idare hukukundaki iptal davasıyla büyük benzerliklere sahiptir. İptal davasına konu idari işlemler, dava açma süresi, davaya taraf olma, iptal nedenleri, iptal davasına ilişkin önemli bir husus olan yürütmeyi durdurma kurumu, iptal kararlarının etkileri ve sonuçlan açısından iki hukuk arasında temelde benzerlikler bulunmakla birlikte, bazı farklar da yok değildir. İşte bu çalışmanın temel amacı da her iki sistemdeki iptal davası kurumunu yukarıda sözü edilen yönleri ile ortaya koymaya çalışmaktır.
Özet (Çeviri)
ÖZET ERDEM, ÖZLEM.“AVRUPA TOPLULU?U HUKUKUNDA İPTAL DAVASI (TÜRK İDARE HUKUKU İLE KARŞILAŞTIRMALI BİR İNCELEME),”YÜKSEK LİSANS TEZİ, (DANIŞMAN: PROF.DR TURGUT TAN), VI+179 sh Avrupa Topluluğu kurumlarının hukuka bağlılığını sağlamak için getirilmiş en etkili yol olan iptal davası, Fransız idare hukuku model alınarak düzenlendiğinden, Türk idari yargısındaki iptal davasına çok benzemektedir. İptal davası, hukuka aykırı oldukları iddia edilen idari işlemlerin, bu işlemler dolayısıyla menfaatleri ihlal edilenler tarafından dava konusu edilmeleri sonucu, idari yargı organlarınca incelenerek, hukuka aykırılığının tespiti halinde yapıldıkları tarihten itibaren hukuk alemindeki varlıklarına son verilmesinin yoludur. Avrupa Topluluğunda da iptal davası aynı amaca hizmet etmektedir. İptal davası, Toplulukta idare işlevini üstlenmiş olan kurumlarca yapılan işlemlere karşı, bunlardan kişisel ve doğrudan etkilenen özel kişilerin, Topluluğa üye devletlerin ve işlemi tesis etmemiş diğer Topluluk kurumlarının, Adalet Divanında açabilecekleri davadır. Avrupa Topluluğu hukukunda önemli bir yeri olan iptal davası, Türk idare hukukundaki iptal davasıyla büyük benzerliklere sahiptir. İptal davasına konu idari işlemler, dava açma süresi, davaya taraf olma, iptal nedenleri, iptal davasına ilişkin önemli bir husus olan yürütmeyi durdurma kurumu, iptal kararlarının etkileri ve sonuçlan açısından iki hukuk arasında temelde benzerlikler bulunmakla birlikte, bazı farklar da yok değildir. İşte bu çalışmanın temel amacı da her iki sistemdeki iptal davası kurumunu yukarıda sözü edilen yönleri ile ortaya koymaya çalışmaktır.The Community institutions and the member states can seek the annulment of any act by an institution, including those which, like regulations and directives, is of general application. On the other hand, the individuals may initiate actions only against decisions which are specifically addressed to them or which, despite being in the form of regulations or decisions addressed to another person, concern them directly and individually. Because of the similarities between the actions for annulment in Community law and the actions for annulment in Turkish administrative law, we try to compare these actions.