Avrupa Toplulukları Hukukunda toplulukların akit dışı sorumluluğu
Non contractual liability of the communities in Europen Community Law
- Tez No: 172723
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SANEM BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Toplulukları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET ÖZBEK, E.Hakan“ Avrupa Topluluğu Hukukunda Toplulukların Akit Dışı Sorumluluğu”, Yüksek Lisans Tezi (Danışman: Yardımcı Doç.Dr. Sanem BAYKAL) Bu tez, giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde,kısa bir tarihçeden sonra Topluluk hukuk sisteminin ulusal ve uluslararası hukuk sistemlerinden farkı ile kendine özgü yapısı ile genel olarak Topluluk hukuk sisteminde Topluluk kurumlarının akit dışı sorumluluğu açıklanmaktadır. Birinci bölümde ise, Schöppenstedt ölçütünün akit dışı sorumluluk davalarında kullanımı, Topluluğun birel ve düzenleyici işlemlerinden, hukuka uygun tasarruflardan ve Topluluk çalışanlarından kaynaklanan akit dışı sorumluluğu irdelenmiştir. ikinci bölümde, akit dışı sorumlulukta zarar, illiyet ve kusur unsurları ile akit dışı sorumluluğa dayalı tazminat davalarında faiz uygulaması, dava açma süresi, geçici tedbirlerin uygulanması incelenmiştir. Üçüncü bölümde, iptal davası ile akit dışı sorumluluğa bağlı tazminat davaları arasındaki ilişki, üye ülkeler ile Topluluk kurumları arasında ortak sorumluluk, üye ülkelerin Topluluk hukukunu gereği gibi uygulamamasından kaynaklanan sorumluluğu, Topluluğun sözleşmeden ve sebepsiz zenginleşmeden kaynaklanan sorumluluğu irdelenmiştir. 133
Özet (Çeviri)
SUMMARY ÖZBEK, E.Hakan“Non-contractual Liability of the Communities in European Community Law”Master's thesis. (Advisor: Assistant Professor Sanem BAYKAL) This thesis consists of four parts; introduction and three sections. In the introduction part, clarifying the basic characteristics,the sui generis structure of Community Law and the difference between the European Community Law and national-international law systems, non-contractual liability of the European Community institutions were explained. In the first section, application of the Schöppenstedt test in the non contractual liability of the Communities, Community liability for administrative acts and liability for legislative acts, the valid legislative acts as a cause of liability of the European Community, liability for official acts of community servants were investigated. In section two,the concepts of damage, casuality, fault as elements non contractual Kabihty, also interest application and time limitation in the action for damages, the award of interim measures were explained. In the last section,the relationship between action for damages and action for annulment, joint liability of the Community and the member states, treaty violations and liability of member states, contractual liability of the Community and liability for unjust enrichment in the EC Law were investigated. 134