Algılanan nepotizmin etik liderlik aracılığında örgütsel bağlılığa etkisi: Otel işletmelerinde araştırma
The effect of perceptioned nepotism on organizationalcommitment in ethical leadership: Research in hotel businesses
  1. Tez No: 625050
  2. Yazar: GÜLFER ÖZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu araştırmada; işgörenlerin nepotizm ve etik liderlik algılamalarının örgütsel bağlılığın alt boyutlarından duygusal, devam ve normatif bağlılık üzerindeki etkisini tespit etmek amaçlanmıştır. Ayrıca, nepotizmin örgütsel bağlılığın alt boyutlarına olan olası etkisinde etik liderliğin aracılık rolünün bulunup bulunmadığını ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırmanın amaçları doğrultusunda, verileri toplamak amacı ile anket tekniği ve kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Hatay ilinde faaliyet gösteren en az 3 yıldızlı ve turizm işletme belgeli otellerin işgörenleri oluşturmaktadır. Verilerin analizi, SPSS 24.0 analiz programı aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Veri toplama safhası 2019 yılının Ağustos ayında gerçekleştirilmiş olup, 250 katılımcıya ulaşılabilmiştir. Analizler ise, eksizsiz ve hatasız doldurulan 232 anket formu ile gerçekleştirilmiştir. Verilere faktör analizi, korelasyon, regresyon, ANOVA ve t testleri uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda, değişkenler arasında ilişkiler tespit edilmiştir. Bulgularda, nepotizmin duygusal bağlılık, devam bağlılığı ve normatif bağlılık üzerinde anlamlı ve negatif yönlü bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca katılımcıların demografik özelliklerine bağlı olarak, nepotizm algılamaları, etik liderlik algılamaları, duygusal bağlılıkları, devam bağlılıkları ve normatif bağlılıklarında farklılaşmalar olduğu tespit edilmiştir. Daha sonra ise; elde edilen bulgular esas alınarak, sonraki araştırmalara yön vermeye ve sektöre de katkı sağlamaya yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the reason of emotional, continuation and normative commitment from the sub-dimensions of organizational commitment of employees' perceptions of nepotism and ethical leadership. Furthermore, it is aimed to determine whether ethical leadership has a mediating role in the possible impact of nepotism on the sub-dimensions of organizational commitment. For the purpose of the research, questionnaire technique and easy sampling method were used to collect the data. The population of the research consists of the employees of at least 3-star hotels operating in Hatay and tourism certified. Data analysis was performed through SPSS 24.0 analysis program. The data collection phase was carried out in August 2019 and 250 participants were reached. The analyzes were carried out with 232 questionnaires that were filled out completely and without errors. Factor analysis, correlation regression ANOVA and t tests were applied to the data. As a result of the research, the relationships between the variables were determined. In the findings, it was determined that nepotism had a significant and negative effect on emotional commitment continuation commitment and normative commitment. In addition, depending on the demographic characteristics of the participants, nepotism perceptions, ethical leadership perceptions, emotional commitment, continuation commitment and normative commitment were found to be different. Then, based on the findings obtained, suggestions were developed to direct future research and contribute to the sector.